Fiyapı mağdurları şimdi ne yapacak?


Fiyapı mağdurları şimdi ne yapacak?

Fiyapı iflas erteleme için mahkemeye başvurdu, şirket yönetimini kayyum devraldı. Peki, FiYapı projelerinden daire alanlar şimdi ne yapacak?

23 Eylül 2012
İflas erteleme isteğiyle mahkemeye başvuran Fiyapı’nın akıbeti binlerce aileyi yakından ilgilendiriyor. Fiyapı’nın yönetimini kayyum devralırken, şirketin başkanı olan Fikret İnan hiçbir şekilde şirketten ödeme yapamayacak ya da borçlanamayacak.

Milliyet Gazetesi’nden Yavuz Karaman’ın haberine göre, Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan’a şehir dışında olduğu için ulaşılamazken, Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İflas erteleme talebinin iflastan önceki son aşama olduğunu belirten Kiraz, “Borçlarını ödeyemeyenler iflas ertelemeyle ‘bunları ödeyebilirim ve ticari faaliyetlerime devem edebilirim’ diyor. Bazıları bu durumu zaman kazanıp kaçmak için kullanabiliyor ama genelde iflas erteleme talepleri iyi niyetli bir şekilde gerçekleştiriliyor” dedi.

Borçlar yeniden yapılandırılacak
Fikret İnan’ın mahkemeye ‘benim alacağım var ve bunlar benim borçlarımı ödemeye yeter. Bana kayyum atayın ve şirketi yönetsin’ talebiyle başvuru yaptığını anlatan Kiraz, bu sayede şirket aleyhine başlatılan icra takipleri ve kamu borçlarının durdurulduğunu söyledi.

Mahkemenin verdiği 27 aylık süre içinde şirketin hiçbir şekilde borçlarına karşılık ödeme yapmayacağını anlatan Kiraz, “Fikret İnan da kayyumun onayı olmadan bir kuruş bile harcayamaz.” dedi.

Kiraz, bundan sonraki süreçte kayyumun şirketten alacaklı olanların borçlarını yapılandıracağını belirterek, bu sayede ödemeleri belli bir sürece yayacağını söyledi.

Kayyum atandıktan sonra Fiyapı’dan senetle daire alanların da bu ödemelerini yapmak zorunda kalacağını vurgulayan Kiraz şunları söyledi:

“Fiyapı, mahkemeye ‘benim şu kadar senet karşılığı alacağım var’ diye taahhüt ediyor. Halihazırda bazı vatandaşlar yaşana sorunlar nedeniyle Fiyapı’ya senetlerini ödemiyor olabilir. Fakat kayyum bunları isteyecek. Ödemesini yapmayanlar için de hukuki takip başlatacak. Çünkü Fiyapı, bu alacaklarını öne sürerek ‘düzlüğe çıkarım’ iddiasında bulunuyor.”

Projeler bekliyor
Fiyapı’nın İstanbul’un yanı sıra Gebze, Sakarya ve Kırıkkale’de de projeleri bulunuyor. İstanbul’daki 6 projeyi tamamlayan şirket bu projelerde yaklaşık 2.250 konutu teslim etti.

Beylikdüzü’ndeki Fi Tower’da 1.725 konut bulunurken, bu projenin yüzde 90’ı tamamlandı.Bahçeşehir’deki Fi Side projesinde ise 3.223 konut bulunurken, bu proje de yüzde 70 oranında bitti ama inşaatlar durdu. Firma, 1048 konutluk Filife projesini ise iptal etti. Bu projeden daire alanların ödemelerin kasım ayında yapılacağı belirtiliyor. Fiyapı, Kırıkkale’de 7 bin konutluk, Sakarya’da da 4 bin konutluk proje yapıyordu.

Fiyapı iflas ederse ne olur?
 İflas erteleme kararıyla belirlenen sürede şirketin düzlüğe çıkamaması durumunda iflas edeceğini vurgulayan Kiraz, “Fikret İnan verdiği taahhütleri yerine getiremezse iflas eder. O zaman herkes alacağını ister ve bunlar bölüşülür. Eskiden kamu borçlarına öncelik verilirdi ama şimdi alacaklar eşit olarak dağıtılıyor. Fakat firmadan konut alan binlerce kişi mağdur olur” dedi.

Projelerin tamamlanması için yeni kaynak gerekiyor
Şirketin yarım kalan projelerini tamamlaması hiç de kolay görünmüyor. Bunun için büyük bir kaynağa ihtiyaç duyuluyor. Özellikle Esenyurt’taki ruhsat iptalleri bölgedeki ve durgun seyreden satışlar firmanın konut satarak sermaye oluşturmasını engelleyecek gibi görünüyor.

 


Etiketler : fiyapı  fiyapı-iflas  fiyapı-iflas-erteleme  fiyapı-kayyum-atandı  fiyapı-mağdurları  fiyapızedeler  fiyapı-yönetim-kurulu-başkanı-fikret-inan  ali-güvenç-kıraz  gayrimenkul-hukuku  gayrimenkul-hukuku-derneği-başkanı  milliyet  yavuz-karaman  milliyet-yavuz-karaman  emlakwebtv  fiyapı-projeler  fiyapı-konut-alanlar Benzer Haberler
Avrasya Tüneli’ne dair merak edilenler Avrasya Tüneli’ne dair merak edilenler
Marmaray’dan sonra Boğaz’ın her iki yakasını ikinci kez birleştirecek tünel olan Avrasya Tüneli’ne dair merak edilenleri araştırdık.
Özak GYO, Eyüp ve Göktürk arsalarının değerleme raporunu sundu Özak GYO, Eyüp ve Göktürk arsalarının değerleme raporunu sundu
Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Eyüp ve Göktürk arsalarının değerleme raporunu hazırlattı
Polatlı-İstanbul hızlı tren seferleri ne zaman açılıyor? Polatlı-İstanbul hızlı tren seferleri ne zaman açılıyor?
Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında olan Polatlı İstanbul hızlı tren seferleri Mayıs ayında açılıyor.
Dünyanın en yüksek yeni binası nerede? Dünyanın en yüksek yeni binası nerede?
"Kraliyet Kulesi" adı verilen dünyanın en yüksek yeni binası nerede inşa edilecek?
TOKİ Ankara Gölbaşı Konutları’nda teslimler devam ediyor TOKİ Ankara Gölbaşı Konutları’nda teslimler devam ediyor
1 Nisan 2014’te başlayan TOKİ Ankara Gölbaşı Konutları teslimleri 30 Mayıs 2014’te sona erecek.
Antalya’da müteahhitlerden “kentsel dönüşüm” çağrısı geldi! Antalya’da müteahhitlerden “kentsel dönüşüm” çağrısı geldi!
Antalyalı müteahhitler dernekleri aracılığıyla yaptıkları çağrıda bölgede "acilen kentsel dönüşüm çalışmalarının başlatılmasını" istedi
TOKİ Balıkesir Gönen kura çekilişi ne zaman? TOKİ Balıkesir Gönen kura çekilişi ne zaman?
TOKİ Balıkesir Gönen projesinde 72 adet konutun kura çekiliş tarihi belli oldu
Ant Yapı basın toplantısı düzenliyor! Ant Yapı basın toplantısı düzenliyor!
Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay'ın da katılımı ile gerçekleştirilecek basın toplantısı 14 Mayıs çarşamba günü yapılacak