İstanbul'a yapılacak 3. Havaalanı'nın ayrıntıları


İstanbul'a yapılacak 3. Havaalanı'nın ayrıntıları

İstanbul'a 3. havalimanının ayrıntıları ortaya çıktı. 3. Havaalanı Karadeniz kıyısına kurulacak "Yeni İstanbul'a" komşu olacak

7 Haziran 2012

Büyükşehir Belediyesi'nin beş aylık çalışmalarının sonucunda havalimanının Karadeniz sahiline kurulmasına karar verildi. İlk etapta 100 milyon yolcu kapasiteli düşünülen havalimanı Başbakan'ın talimatıyla 120 milyona çıkarıldı. Arnavutköy-Göktürk-Çatalca yollarının birleştiği kavşaktaki 3.500 hektarlık bölgeye yapılacak havaalanının 6 pisti bulunacak. Dış dokusu Edirne'deki Selimiye Camii'nin İslam-Osmanlı motifinden esinlenerek yapılacak havalimanının, 3. köprü ile aynı sürede bitirilmesi hedefleniyor.

Zaman Gazetesi'nden Yasin Kılıç'ın haberine göre, yeni havalimanı; terminal binası, pistler, aktarma istasyonu, tamir tesisleri ve hangarlar ile hava taşımacılık tesislerinin bulunduğu 5 önemli tesisten oluşacak. 350 m x 1500 m'lik bir kullanım alanıyla asmakatı da olan 6 katlı bir binadan oluşacak havalimanı, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre olacak. Yap-işlet-devret modeli ile yapımı planlanan havalimanı ihalesine 2013 yılı bitmeden çıkılacak. Yapımında 100 bin kişilik istihdam oluşturacak havalimanı, ayırt edici şekli ile uzaydan görülebilecek. Yeni havalimanı alt-üst yapı, ulaşımı, yolcu ve yük kapasitesi ile birlikte dünyadaki en modern ve büyük havaalanlarından biri olacak. Böyle büyük bir havaalanı kurmanın arkasında yatan en önemli etken İstanbul'un uluslararası havacılık piyasasındaki rolünü ileriye taşımak ve Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Afrika için bölgesel merkez haline getirmek.
İstanbul'da halen Yeşilköy'deki Atatürk ve Kurtköy'deki Sabiha Gökçen olmak üzere 2 havalimanı bulunuyor. Yıllık yolcu kapasiteleri 2011 yılı itibarıyla Atatürk Havalimanı 37 milyon ve Sabiha Gökçen Havalimanı 13 milyon olmak üzere toplam 50 milyon kişi. Atatürk Havalimanı kapasitesinin üzerinde, Sabiha Gökçen ise mevcut kapasitesinin altında hizmet veriyor. Atatürk Havalimanı'nın kapasitesini aşması ve artık ihtiyaca cevap verememesi sebebiyle yeni bir havalimanı yapımı planlanıyor.

Yeni İstanbul'a komşu olacak
İstanbul'a kurulması planlanan 2 yeni şehir ve 3. havalimanı için 1 Temmuz-12 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural ve İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) Direktörü, Başkan Danışmanı İbrahim Baz yönetiminde, BİMTAŞ işbirliği ve finansal desteği ile bir çalışma ekibi kuruldu. Kent planlama, kentsel tasarım, mimarlık, peyzaj mimarlığı, coğrafya, jeoloji, sosyal bilimler ve bilgisayar destekli tasarım (animasyon) disiplinlerinden oluşan bu ekip, Kent Plancısı ve Mimar Urban Green Global Yöneticisi Sidney Rasekh (AIA) başkanlığında, Proje Genel Koordinatörü Doç. Dr. Gürcan Büyüksalih ve Mimari Koordinatörü Dr. Gülhan Benli yardımcılığında çalıştı. Çalışmalar sonucunda İstanbul'da yapılması düşünülen havalimanının yeri ve özellikleri belirlendi. Arnavutköy sınırları içerisinde bulunan Tayakadın'da yapılması planlanan yeni havaalanının bu bölgede inşasında en önemli etken 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu. Bölgedeki en önemli ulaşım kararı, 3. köprü ile bağlantılı olması düşünülen bağlantı yolu. Bu otoyol, proje alanının güneyinden geçiyor. Ayrıca proje alanı içerisinde, bu yol ile bağlantılı olması düşünülen bir otoyol kavşağı bulunuyor. Kuzey Marmara Otoyolu olarak adlandırılan bu yol, İstanbul'un batı sınırında bulunan Kınalı mevkiinde TEM Otoyolu kavşağında başlıyor. Kömür ocakları mevkiinden devam ederek İstanbul boğazını bir asma köprüyle geçiyor. Daha sonra Paşaköy Mevkii'nden geçerek, Gebze civarında İzmir otoyolu ayrımına ulaşıyor. Garipçe ve Poyrazköy, Boğaz çevresinde 3. köprünün ana bağlantı noktaları. Havalimanı maksimum bir milyon nüfuslu yeni bir öneri kentle çevrelenecek.

Yeni Havaalanında neler olacak?
- 5 km x 7 km boyutunda toplam 3 bin 500 hektarlık alanda kurulacak.

- Havalimanıyla bağlantılı 1.100 hektarlık ileri teknoloji endüstri ve ticaret alanı bulunacak.

- Uçuş yolları sesi en aza indirgeyecek şekilde konumlanacak.

- Terminal binası yeşil bina olarak tasarlandı.

- Cam zarf kullanımı, terminal binasının ortasında maksimum gün ışığı girişi sağlayarak yapay aydınlatma ihtiyacını azaltıyor.

- Terminal binası elektrik kullanımını en aza indirgemek üzere maksimum derecede kullanan 'akıllı bina' olacak.

- Elektrik ve ısıtma ihtiyaçları, havalimanının ürettiği çöplerin çoğu kullanılarak merkezi ısıtma ve güç üretim birimiyle karşılanacak.

- Havalimanının 5 önemli tesisi bulunacak; terminal binası, pistler, aktarma istasyonu, tamir tesisleri ve hangarlar ile hava taşımacılık tesisleri.

- 350 m x 1.500 m'lik bir kullanım alanıyla asmakatı da olan 6 katlı bir bina, düşük seviyede varış ve ikinci bir seviye de havalanma seviyesi olmak üzere toplam 4 terminal, yetkililer ve yönetimin kullanımı için asmakat bulunacak.

- Büyük bir alışveriş tesisi, üst 3 katta 5 yıldızlı oteller, ticari ofis binaları, ticari fuar alanı bulunacak.

- Uluslararası finans ve ticari işlemler için 'özel ekonomik bölge' kurulacak.

- Rüzgarın hızını asgariye indirecek bir aerodinamik şekilde tasarlanacak.

- Dış dokunun tamamı elektrik kullanımının karşılanacağı, güneş kolektörü görevi yapacağı galvanik dokuyla kaplanacak.

- Havalimanına ait jumbo-jetlerin iniş ve kalkışlarına uygun 3,5-4 km uzunluğunda Karadeniz'e paralel olan 4 pist ve Karadeniz'e dik uzanan 2 pist olmak üzere toplam 6 pist bulunacak.

- Uçuş yolları direkt olarak önerilen kentin üzerinden uçmayı önleyecek şekilde konumlandırılacak.

- Terminal, raylı sistem aracılığı ile Taksim'e bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Toplu taşıma aracılığıyla İstanbul'un tüm bölgelerinden ulaşım sağlanacak. Taksim'den havalimanına 15 dakikada ulaşılacak.

- Yüksek hızlı tren, havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Buna ilaveten, aktarma istasyonunda Havaalanı Metrosu, Boğaz'dan üçüncü geçişi sağlayan raylı sistem, HavaRay, kent merkeziyle bağlantıyı sağlayan otobüs hatları ve otopark bulunacak.


Etiketler : istanbul-büyükşehir-belediyesi  başbakan-tayyip-erdoğan  tayyip-erdoğan  istanbula-3-havaalanı  3-havaalanı  karadeniz-sahili  zaman-gazetesi  3-havaalanı-nerede-yapılacak  3-köprü  kuzey-marmara-otoyolu  atatürk-havaalanı  yeşilköy-havaalanı  sabiha-gökçem-havaalanı  yeşil-bina  emlakwebtv  emlak-web-tv  web-tv  webtv  bülent-yoldaş  yasin-kılıç  tayakadın  arnavutköy  göktürk  çatalca Benzer Haberler
Buyaka 2.yılını 9 milyon ziyaretçi ile kutlayacak! Buyaka 2.yılını 9 milyon ziyaretçi ile kutlayacak!
3. yıl ciro hedefi 350 milyon TL olan Buyaka, ziyaretçi sayısını da 9 milyon kişiye taşımayı hedefliyor
İnşaat sektörü iş ilanlarında en çok başvuru alan sektör oldu! İnşaat sektörü iş ilanlarında en çok başvuru alan sektör oldu!
2014 yılının ilk 3 ayında eleman.net üzerinden 58 bin 600 ilan yayınlandı ve en çok yayınlanan ilan inşaat sektöründen oldu
Google'da çalışmak isteyen var mı? Google'da çalışmak isteyen var mı?
Google'ın çalışma ofisleri görenleri hayrete düşürüyor
Emlak Konut Hoşdere ihalesinin 2. oturumu yarın yapılacak Emlak Konut Hoşdere ihalesinin 2. oturumu yarın yapılacak
Emlak Konut GYO, ilk oturumunu 8 Nisan’da gerçekleştirdiği Başakşehir Hoşdere ihalesinin ikinci oturumunu yarın saat 14.30’da yapacak
İnşaatı devam eden raylı projeler hangileri? İnşaatı devam eden raylı projeler hangileri?
İstanbul’da inşaat sürecinin devam ettiği raylı projeler için haberimize göz atın…
İnoksan’ın NewYork’taki bayisi Naskonix açıldı! İnoksan’ın NewYork’taki bayisi Naskonix açıldı!
İnoksan, New York’un Brooklyn bölgesinde açtığı Naskonix bayisi ile ürünlerini Amerika pazarıyla buluşturacak
Emre Çamlıbel, EkoDesign 2014’teydi Emre Çamlıbel, EkoDesign 2014’teydi
Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel, EkoDesign 2014’te ‘Binadan Yerleşim Ölçeğine Green Retrofitting’ konulu panele moderatör olarak katıldı
Marriott International Kıbrıs yatırımlarına başladı! Marriott International Kıbrıs yatırımlarına başladı!
Marriott International, Kuzey Kıbrıs’ta Bilgili Holding ile resort otel için anlaşma imzaladı