Mimarlık dünyasının 6. Kısa Film Yarışması


Mimarlık dünyasının 6. Kısa Film Yarışması

Mimarlar Odası'nın düzenlediği Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nde mimarlık ve kent odaklı filmler yarışacak

23 Temmuz 2012

"Dünya Mimarlık Günü" kutlamaları çerçevesinde Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından 1 - 7 Ekim 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “VI. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında bu yıl, Uluslararası kategoride tek yarışma düzenleniyor. Yarışmanın son başvuru tarihi, 31 Ağustos 2012.
Mimarlar Odası kurulduğu 1954 yılından günümüze, mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için sürdürmekte olduğu çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacıyla, 2007 yılından bu yana “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” organizasyonunu yaşama geçiriyor. Etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan her kesimin aktif olarak katılımının sağlanması hedefleniyor.
“Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen bu festival, “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanıyor. Dünya Mimarlık Günü tüm dünyada, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) üyesi 1 milyon 400 bin  kişi tarafından kitlesel olarak kutlanıyor.
“Mimarlık ve kent” odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmayı amaçlayan “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında bu yıl, Uluslararası kategoride tek yarışma düzenlenecek ve ödüller verilecek.
Festivalin diğer bir amacı ise, konuyla ilgili mimar, yönetmen ve uzmanların İstanbul’da buluşmalarına ortam hazırlanarak ülkemizi ve mimarlık ortamımızı geniş kesimlere tanıtmak olarak sunuluyor.

Yarışmanın Kapsamı:
Festival kapsamında, belgesel ve canlandırma türündeki filmlere yer verilmektedir. Yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş olan filmler, seyirci ile buluşturulacak ve bu filmler arasında bir yarışma gerçekleştirilecektir. Ayrıca konuyla ilgili olarak, katılımcılar arasında düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenecektir.

2012 Uluslararası Yarışma Başvuru Koşulları:
1. Yarışmaya belgesel ve canlandırma türünde, mimarlık ve kent konularını işleyen, 2011 ve 2012 yılları içinde üretilmiş filmler başvurabilir.
2. Yarışmaya kabul edilecek filmlerin süresi 60 dakika ile sınırlıdır.
3. Yurtdışından katılacak, dili İngilizce olmayan, filmler İngilizce altyazılı olarak teslim edilmelidir. Türkiye’den katılacak olan filmlerin dilinin Türkçe olmaması durumunda Türkçe ve İngilizce altyazı gerekmektedir.
4. Yarışmaya katılacak filmler hangi formatta üretilmiş olursa olsun, Düzenleme Kurulu’na 2 adet DVD player’da gösterilebilecek MPEG 2 DVD Pal kopyası teslim edilir. Filmin ön izlenmesi sırasında teknik sorunlar olursa, yönetmenine haber verilir. Yönetmen en geç 24 saat içinde yeni bir kopyayı jüriye teslim etmekle yükümlüdür. Aksi takdirde film değerlendirme dışı bırakılır.
5. Yarışmacı, Düzenleme Kurulu’na film kopyaları ile birlikte, içinde;
a) Yarışma başvuru formu
b) Filmden 2 adet fotoğraf
c) 1 adet yönetmen fotoğrafı
d) Türkiye’den katılan yönetmenlerin Türkçe ve İngilizce, yurtdışından katılan yönetmenlerin İngilizce biyografisi (en fazla 50 kelime)
e) Filmin öyküsü (en fazla 50 kelime) bulunan 1 adet DVD teslim eder.

Yarışmaya internet üzerinden de başvurulabilir. Bu durumda ilgili başvuru formu www.archfilmfest.org  adresinden temin edilmeli ve diğer dokümanlar ile birliktearchfilmfest@archfilmfest.org adresine gönderilmelidir. Ancak filmler kargo veya elden teslim edilmelidir. Seçici kurul başvuru koşullarında eksiği bulunan filmleri yarışma dışı bırakma hakkına sahiptir.
6. Katılımcılar birden çok filmle yarışmaya katılabilirler.
7. Festival Düzenleme Kurulu, yarışmaya katılan filmlerden ön elemeyi geçenlerin tümünü festival programına alır. Bu filmler jüri tarafından değerlendirilir ve dereceye girenler ödüllendirilir.
8. Yarışmada ön elemeyi geçen filmler, festival arşivinde saklanır, yönetmeni bilgilendirilerek ticari olmayan gösterimlerde yer alabilir ve Mimarlar Odası’nın şubesi bulunan muhtelif illerde, bedelsiz olarak toplu gösterimi yapılabilir. Film yönetmenleri ve yapımcıları bu kuralı baştan kabul etmiş sayılır.
9. Yarışma İlanı: 1 Mayıs 2012
10. Son başvuru tarihi: 31 Ağustos 2012
11. Jüri değerlendirme takvimi: 3 - 9 Eylül 2012
12. Filmlerin gösterimi sırasında üçüncü şahıslardan doğabilecek telif hakları eser sahibinin sorumluluğundadır.
13. Koşullar gerektirdiği takdirde Düzenleme Kurulu, Seçici Kurul isimlerinde değişiklik yapabilir, ön jüri ve son jüriyi yeniden değerlendirebilir.
14. Ön elemeyi geçemeyen filmler 1 Kasım 2012 tarihine kadar başvuru sahibi tarafından başvuru adresinden elden teslim alınabilir. Teslim alınmayan filmler “Yarışma Arşivi”ne devredilmiş kabul edilir. Bu filmler bir sonraki festival kapsamında festival dışı kategoride ve/veya ticari amaç gütmeyen diğer gösterimlerde seyirci ile buluşturulabilir.
15. Ödüller:
Yurtiçi ve yurtdışından gelen filmler birlikte değerlendirilir. Belgesel ve Canlandırma türündeki her film kendi kategorisinde yarışır ve her dalın birincisine 4000 TL, ikincisine 2000 TL ve üçüncüsüne 1000 TL. ödül verilir. Yarışmaya Türkiye dışından katılanlara ödülleri aynı miktarlar üzerinden TL karşılığı Avro para birimi ile yapılır.
Birinci, ikinci ve üçüncülük ödüllerinde paylaştırma yapılmaz.
Seçici kurul belirtilen ödülleri verip vermeme konusunda serbesttir. Seçici kurul isterse parasal karşılığı olmayan, bir adet jüri özel ödülü verebilir.
16. Ulusal yapımların desteklenmesi amacıyla; yarışmaya Türkiye’den katılan ve ön elemeyi geçen filmlere bir kereye mahsus olmak üzere 200 TL. gösterim ücreti ödenir. Ödül alan filmlere sadece ödül miktarı ödenir. Ayrıca gösterim ücreti ödenmez.
17. Film gösterimi sırasında, filmin yönetmeni salonda hazır bulunuyorsa izleyici ile söyleşi olanağı sağlanır.
18. Yarışmaya TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ve çalışanları katılamazlar.
19. Seçici kurulun yargısı kesindir. Kararlar oyçokluğu ile alınır.

Öngörülen Yarışma Seçici Kurulu:
Behiç Ak (Mimar, Sanatçı)
Afife Batur (Prof. Dr., Mimar)
İsmail Doğanyılmaz (Y. Mimar)
Hilmi Etikan (Belgesel Film Yönetmeni)
Çağrı Kınıkoğlu (Belgesel Film Yönetmeni, Şehir Plancısı)
Esin Köymen (Y. Mimar)
Hasan Özgen (Belgesel Film Yönetmeni)
Süheyla Acar (Senarist, Yazar)
Ayşe Ak (Y. Mimar)
Cüneyt Cebenoyan (Sinema Yazarı)
Dağhan Celayir (Yönetmen)
Miyuki Aoki Girardelli (Mimar, Akademisyen)
Petra Holzer (Yönetmen, Akademisyen)
Semra Güzel Korver (Belgesel Film Yönetmeni - TRT)
Fikret Terzi (Yönetmen, Yazar)

 


Etiketler : mimarlık  kısa-film  yarışma  kent  mimarlar-birliği  festival  belgesel  büyükkent  ekim  behiç-ak  dağhan-celayir  ayşe-ak  süheyla-acar  petre-holzer  semra-güzel  fikret-terzi  miyuki-aoki Benzer Haberler
Mimarlar Odası yeni dönem yönetim kurulu seçildi Mimarlar Odası yeni dönem yönetim kurulu seçildi
TMMOB Mimarlar Odası 44. Dönem Olağan Genel Kurulu 1 – 12 Nisan 2014 tarihlerinde Ankara’da toplandı
7.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması ödülleri sonuçlandı! 7.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması ödülleri sonuçlandı!
Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliği ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri organizatörlüğünde düzenlenen “7.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu
Design Soul'un dijital dergisi çıktı! Design Soul'un dijital dergisi çıktı!
Filli Boya'nın Design Soul dijital dergisi IOS için AppStore’dan ücretsiz indiriliyor
Besa Kule çalışanları stresten kurtulacak Besa Kule çalışanları stresten kurtulacak
Havaların güzelleşmesi özellikle kapalı alanlarda çalışanlarda stres yaratarak iş verimini düşürürken, Besa Kule sunduğu çözümlerle stressiz çalışmanın önünü açtı
“Mimar Sinan Büyük Ödülü"nün sahibi belli oldu “Mimar Sinan Büyük Ödülü"nün sahibi belli oldu
Mimarlar Odası tarafından düzenlenen 2014 Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde “Mimar Sinan Büyük Ödülü”nün sahibi Ersen Gürsel oldu
Studio 13'ten çevre dostu dondurma fabrikası Studio 13'ten çevre dostu dondurma fabrikası
Studio 13, dünyanın ilk LEED sertifikası almaya aday Algida fabrikasının iç mimarisini Konya'da tasarladı
ÇATIDER MULTITEXCO projesinin ev sahibi oldu ÇATIDER MULTITEXCO projesinin ev sahibi oldu
ÇATIDER, Avrupa Birliği MULTITEXCO ürün geliştirme projesinin son buluşmasına ev sahipliği yaptı
Silvanus dikey bahçeleri konut projelerinde artıyor Silvanus dikey bahçeleri konut projelerinde artıyor
Konut sektörünün gelişmesi ile birlikte dikey bahçe kavramı projeler arasında yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı