EmlakWebTv >  Haberler >  2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?  
 
2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?


2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Gelir Vergisi Kanunu kapsamında yer alan kira gelir vergisi, konut/işyeri kiralarından elde edilen gelirlerin vergisi anlamına geliyor. Peki 2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır? İşte örneklerle kira gelir vergisi hesaplama.

Güncellenme Zamanı :

23.12.2013 

Kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Kira gelir vergisi, konut/işyeri sahiplerinin kirada olan ve gelir sağlayan bu taşınmazları için ödemekle yükümlü oldukları vergi türüdür. Söz konusu bu gelirlerin her yıl beyan edilmesi de zorunlu. Aksi takdirde beyan vermeyen kişiler hem istisna oranından faydalanamıyor, hem de her ay için 1.40 gibi bir oranda ceza ödemek zorunda kalıyorlar.

Nedir bu istisna sınırı?
Vergilendirmeye tabi tutulan kira gelirlerinin hesaplanmasında konutlar için 3 bin TL, işyerleri içinse 25 bin TL'lik bir istisna sınırı mevcut. Peki nedir bu istisna sınırı ve kira gelir vergisine nasıl yansıyor? Hemen açıklayalım. Eğer bir konut sahibinin, bir takvim yılı boyunca elde ettiği kira geliri 3 bin TL'yi aşıyorsa beyan vermesi zorunlu hale geliyor ve toplam gelirden 3 bin TL'lik istisna tutarı düşürülerek, ne kadarlık bir vergi ödeyeceği belirleniyor. Tabi bu durum işyerinden elde edilen kira gelirleri için farklılaşıyor. Söz konusu istisna tutarı işyeri için 25 bin TL.

Kira gelirlerinden düşülen diğer giderler
İstisna sınırından başka kira gelir vergisi hesaplanmasında rol oynayan etkenler de var. Bunlar ise; gerçek gider usulü ve götürü gider usulü. Gerçek gider usulünde; yapılan giderler yıllık kira geliri toplamından düşülüyor. Götürü gider usulünü seçenler ise gerçek giderlere karşılık olmak üzere gelirlerinin yüzde 25'ini götürü olarak düşeceklerini onaylıyorlar.

Bir örnek...
'Kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?' sorusunu somut bir örnekle açıklamak istersek; Konutu kirada olan bir kişinin 2012 yılında elde ettiği konut kira gelirinin 15 bin TL olduğunu düşünelim. Kira gelir vergisi hesaplamasında ise götürü gider yönetiminin seçildiğini varsayakım. Bu durumda ilk olarak toplam gelirden 3 bin TL'lik istisna tutarını düşmek şart. Geriye kalan 12 bin TL götürü gider yöntemine göre hesaplandığında yani 12 bin TL'nin yüzde 25'ini aldığımızda 3 bin TL kalıyor. 12 bin TL'den 3 bin TL'yi düştüğümüzde kalan 9 bin TL vergi matrahı olur. Bu durumda ödenmesi gereken gelir vergisi de yaklaşık 1500 TL olarak karşımıza çıkar.

2014'te ne gibi değişiklikler olacak?
2014 yılında kira gelirinde değişiklik olması bekleniyor. Çünkü 2014 yılı için belirlenen cadde ve sokakların arsa payı değerleri bu noktada etken rol oynuyor. Konut ve işyerinin emlak vergisi değeri hesaplanırken, arsa payı maliyeti de eklendiği için arsa payı değerlerinin yüksek belirlendiği bölgelerin vergi oranları da yükseliyor. Sonuç olarak bu evleri kiraya verenler de en az emsal kira bedeli kadar kira geliri beyan etmek zorunda olacakları için ödeyecekleri vergi de artış gösterecek.


Kategoriler : Haberler 
Etiketler : 2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır  kira gelir vergisi nasıl hesaplanır  kira gelir vergisi nasıl ödenir  gelir vergisi  gelir vergisi hesaplama  gelir vergisi nasıl hesaplanır Benzer Haberler
Garden Inn Şanlıurfa ve Mardin hangi sertifikayı aldı? Garden Inn Şanlıurfa ve Mardin hangi sertifikayı aldı?
Garden Inn Şanlıurfa ve Mardin otelleri dünyanın en büyük seyahat portalı tripadvisor.com kullanıcılarının değerlendirmeleri ile Mükemmellik Sertifikası’na layık görüldü
KİPTAŞ’tan satılık arsalar KİPTAŞ’tan satılık arsalar
KİPTAŞ, Fatih’te yer alan arsalar için teklifler alacak
SGK 4 ilde gayrimenkullerini satışa çıkardı SGK 4 ilde gayrimenkullerini satışa çıkardı
SGK, 4 ilde bulunan 6 gayrimenkulünü ihaleyle satma kararı aldı
TOKİ Amasya Gümüşhacıköy Evleri 4 Ağustos’ta satışta! TOKİ Amasya Gümüşhacıköy Evleri 4 Ağustos’ta satışta!
TOKİ Amasya Gümüşhacıköy Evleri kapsamında 30 adet konutun başvuru dönemi 4 Ağustos 2014’te başlıyor.
TOKİ Ankara Çubuk Aşağıçavundur başvuruları 4 Ağustos’ta! TOKİ Ankara Çubuk Aşağıçavundur başvuruları 4 Ağustos’ta!
TOKİ Ankara Çubuk Aşağıçavundur Alt Gelir Grubu projesinde 25 adet konut 4 Ağustos 2014’te satışa çıkarılıyor
Köprü kuleleri 200 metreye yaklaştı Köprü kuleleri 200 metreye yaklaştı
Yapımı devam etmekte olan 3. Boğaz Köprüsü hakkında bilgi veren Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, kule yüksekliğinin Asya'da 195, Avrupa'da da 198 metreyi aştığını söyledi
Trabzon-Erzincan hızlı tren projesi başlıyor mu? Trabzon-Erzincan hızlı tren projesi başlıyor mu?
Trabzon ile Erzincan’ı demir ağlarla birbirine bağlayacak Trabzon-Erzincan hızlı tren projesi hangi aşamada?
İnşaat sektörüne güven azaldı İnşaat sektörüne güven azaldı
TÜİK tarafından açıklanan Sektören Güven Endeksleri Temmuz 2014 verilerine göre inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1.7 oranında azaldı