1 senede 100 bin sefer

TCDD, 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete giren Marmaray'ın Ayrılık Çeşmesi-Kazlıçeşme hattında 1 sene içinde 100 bin sefere imza attığını açıkladı

1 senede 100 bin sefer

Ayrılık Çeşmesi-Kazlıçeşme duraklarını birbirine bağlayan Marmaray, 29 Ekim'de birinci yaşını dolduruyor. 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete giren Marmaray'ın birinci senesi nedeniyle bir açıklama yapan TCDD, bir seneden 50 milyon yolcuyu taşıyan 100 bin sefer yapıldığını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü bu süre zarfında 1.4 milyon yol katedildiğini açıkladı.

Marmaray bir seneden 50 milyon yolcu taşıdı
TCDD açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 'Avrupa ve Asya kıtasını denizin altından birbirine bağlayan ve dünyada mühendislik harikası olarak kabul edilen asrın projesi Marmaray 1. yaşını kutluyor. 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete açılan, yüksek güvenlik sistemleriyle donatılan Marmaray’ın Ayrılık Çeşmesi-Kazlıçeşme kesiminin açılışından günümüze kadar 100 bin sefer yapıldı, 1,4 milyon km yol kat edildi, 50 milyon yolcu taşındı. Boğazın altından geçişten sonra Avrupa yakasında ilk istasyon olan Sirkeci’de Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla, Avrupa yakasındaki son istasyonu olan Kazlıçeşme’de ise karayolu toplu taşıma araçlarıyla aktarmanın mümkün olduğu Marmaray’da 3.000 araçlık park yeri mevcut.'

Yolcuların yüzde 52'si Avrupa'dan
Yolcu yükünün yüzde 52-48 oranında Avrupa lehine olduğunu açıklayan TCDD, Atatürk Havalimanı-Başakşehir-Olimpiyat Stadı metro hattı entegrasyonuna sahip Marmaray'ın, Gebze-Halkalı banliyo metro sistemi ile birlikte günde 1 milyon yolcu hedefini gerçekleştireceğini söyledi.

Marmaray'ın teknik özellikleri
TCDD yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ' Yüzyıllık tasarım ömrüne sahip olan Marmaray, 9 şiddetinde depreme dayanıklı ve 2 dakikalık tren işletme aralığına uygun olarak dizayn edildi. 1.4 km’lik Boğaz Tüp Geçişi, deniz zeminine göre 55 metre derinlikte demiryolu inşa edilerek sağlandı. Banliyö hatlarının iyileştirilmesi tamamlandığında Gebze ile Halkalı arasındaki 3’ü derin istasyon Üsküdar, Sirkeci-58m. derinlikte, Yenikapı) olmak üzere toplamda 42 adet istasyonun bulunacağı yaklaşık 76,5 km’lik parkur, 105 dakikada katedilecek. Avrupa-Asya aksındaki uluslararası demiryolu ulaşım koridoru üzerinde yer alan Proje, YHT çekirdek ağı ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projeleriyle de entegre olacak. Gebze-Ayrılık Çeşmesi ve Halkalı-Kazlıçeşme arasında yapımı devam eden ve Marmaray’la bağlanacak olan banliyö hatlarının iyileştirilmesi projesinin 2015 yılı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.