15 Temmuz Şehitler Köprüsü onarımı 72 günde tamamlandı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 12 Haziran'dan bugüne devam eden onarım çalışmaları bugün itibarıyla tamamlandı. Köprü 72 gün aradan sonra tüm şeritleriyle hizmete açılacak

15 Temmuz Şehitler Köprüsü onarımı 72 günde tamamlandı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 12 Haziran'dan bu yana devam eden onarım çalışmalarında sona gelindi. Onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Köprü, bütün şeritleriyle hizmet vermeye başlayacak.

72 gün sonra bir ilk

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde onarım çalışmaları bugün tamamlanıyor. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte 72 gün sonra ilk kez, Köprü'nün tüm şeritleri trafiğe açılacak. Uzunca bir aradan sonra ilk kez 6 şeridiyle birlikte hizmet vermeye başlayacak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgi aktaran Karayolları Genel Müdürlüğü, asfalt, genleşme ve yalıtım derzi yenileme çalışmalarının dün tamamlandığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, yan yolları temizleme işlemini takiben, tadilat sona erecek. 

Beklenenden 3 gün önce tamamlandı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki onarım çalışmalarının hedeflenen tarihten 3 gün önce tamamlanması ise memnuniyet yarattı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, önceki hafta yaptığı açıklamada onarım çalışmalarının 25 Ağustos tarihinde tamamlanacağını açıklamış, hızlı ve planlı çalışma ile birlikte açılışın daha erkene alınabileceğinin sinyallerini vermişti. Bakan Ahmet Arslan, çalışmaların ardından 3 şerit gidiş, 3 şerit de geliş olmak üzere 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün 6 şeritle hizmet vermeye başlayacağını belirtmişti. 

Köprü trafiği eski haline dönecek

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Serbest Geçiş Sistemi gişelerinin montajı ile başlayan trafik çilesi de böylece bitmiş olacak. Yapılan çalışmalarla birlikte köprü trafiğinin en azından eski günlerine dönmesi bekleniyor. Gişelerin kaldırılmasının ardından başlayan onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte iki yaka arasındaki geçişin kısmen daha rahat yapılması bekleniyor. . 

Köprünün yüzde 40'ı yenilendi

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yürütülen çalışmalar tam 72 günde tamamlandı. Bu süre içinde yüzde 40'lık kısmı yenilenen dev inşaatın öncelikle asfaltının tamamen yenilendiği görüldü. Asfalta ek olarak, asfalt kısmın yanındaki yalıtım tabakasının kaldırıldığı ve genleşme derzlerinin söküm işlemini yapan mühendisler, bunu takiben yalıtım tabakasının altındaki çelik kısmın da yenilenme işlemlerini gerçekleştirdi. Ardından yeniden koruyucu tabaka ve asfaltlama işlemlerine geçilirken, paslanan çelik tabakaların da yenilendiği görüldü. Asfalt işlemlerinde kullanılan şeni sistemle birlikte yenileme çalışmalarının daha kolay olması ve daha kısa sürede tamamlanması mümkün olacak.