15 Temmuz sonrasında konut talebi yurt dışına kaydı

15 Temmuz sonrasında Türk yatırımcıların yurt dışı konut tercihinde kayda değer bir sıçrama yaşanıyor. Uzmanlar darbe girişimi öncesine kıyasla 4-5 kat düzeyinde gerçekleşen artış içinde "yatırım" amaçlı alımların payı ise oldukça düşük olduğunu belirtiyor

15 Temmuz sonrasında konut talebi yurt dışına kaydı

15 Temmuz'da yaşanan darbe girişim sonrasında, Türk yatırımcıların başta ABD olmak üzere yurt dışı alımlarında kayda değer bir artış yaşandı. Artan talebi karşılamak için yeni eleman alımlarını hızlandıran firmaların uzmanlarına göre, 15 Temmuz öncesine kıyasla yurt dışı konut talepleri 4-5 kat düzeyinde artış kaydetti.  En ilgi çekici veri ise bu alımlar içinde "yatırım" niteliğinin küçük bir yüzde oluşturması. Bir diğer deyişle, Türkler yatırım amacıyla değil yaşamlarını sürdürmek amacıyla yurt dışından ev almaya başladı. 

15 Temmuz ve OHAL sonrası Türkler dışarıya yöneldi
Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan imzalı habere göre, Türklerin yurt dışı konut talebi özellikle 15 Temmuz ve sonrasında gelen OHAL ile önemli bir ivme kazandı. Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Proje Beyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, görüşmelerin 24 saat boyunca sürdüğünü ve artan talebi karşılamak için ekip artırma çalışmalarına başladıklarını vurgulayarak, farklı sosyal profilden çok sayıda vatandaşın konut, gayrimenkul ve arsa talebinde bulunduğunu söyledi. 

Darbe öncesinde de eğilim vardı ama...
Yurt dışında hayat kurma isteğinin 15 Temmuz öncesinde de var olduğunu buna karşın darbe girişimi sonrasında kayda değer bir artış yaşandığını belirten Uzun:

"15 Temmuz öncesinde yoğun olarak gayrimenkul yatırımı, haftada 1-2 kişiye de vatandaşlık bilgisi veriyordur. Şimdi günde 10 kişiye vatandaşlık prosedürü hakkında bilgi aktarıyoruz. Online soru iletenlerin sayısı ise günde 500-600'e çıktı. Yüzde 4-5'i de randevu alarak ofislerimizi ziyaret ediyor..." dedi. 

İlk tercih ABD
Türklerin yurt dışı konut yatırımı taleplerinde ilk sırayı ABD'nin aldığını söyleyen Coldwell Banker Ticari Gayrimenkulden Sorumlu Genel Müdürü Adnan Bozbey de, "Türkiye Ortadoğu ülkesine mi dönüyor? gibi sorular Suriye iç savaşı, Mısır'da yaşanan olaylar insanları korkutuyor. ABD'de konut fiyatları diğerlerine kıyasla ucuz. Örneğin, Florida'da 750 bin TL'ye villa satın alınabiliyor..." dedi.