15 yılda 2.5 milyon dekar tarım arazisi imara açıldı

Son 15 yıl içinde 2 milyon 500 bin dekar tarım arazisi imara açıldı. Halen tarım arazilerinin yüzde 1'lik kısmı satılık ilanına çıkmış durumda. En yoğun hareketlilik ise Yalova'da yaşanıyor

15 yılda 2.5 milyon dekar tarım arazisi imara açıldı

Türkiye'de son 15 yılda satışı gerçekleştirilen tarım arazisi miktarı 2 milyon 500  bin hektara ulaştı. Halen ülke genelinde var olan tarım arazilerinin yüzde 1'lik kısmı satış ilanına çıkarken, en yüksek hareketlilik Yalova'da yaşanıyor. Kentte son 5 yıl içinde tarım arazilerinin yüzde 30 oranında azaldığı kaydedildi.

Tarım arazilerinden binalara dönüşüm

Türkiye'de 1999 depremi sonrasında başlayan kentsel dönüşüm hamlesi ve sonrasında kırsal dönüşüm olarak adlandırılan kentleşme politikaları, tarım arazilerinde hızlı bir azalmaya yol açtı. Cumhuriyet'te yer alan Şehriban Kıraç imzalı habere göre, son 15 yılda imara açılan tarım arazisi miktarı 2 milyon 500 bin hektar olurken, şu anda var olan toplam tarım arazilerinin de yüzde 1'lık kısmı satışa çıkmış durumda

Kentlere göre tarım arazilerinin kaybı

- Yalova: Yapılan ölçümlere göre Türkiye'de tarım arazilerinin satışında en ciddi hareketliliğe Yalova kentinde rastlandı. Yapılan araştırmalara göre son 5 yıl içinde Yalova'daki tarım arazisi kaybı yüzde 30'lara ulaştı. Yalova'nın ardından tarım arazilerindeki kaybın en yoğun biçimde yaşandığı kent İstanbul olurken, bu kentleri sırasıyla İzmir, Kocaeli, Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Muğla takip etti. 
- Antalya: Tarım arazisi kayıplarının en yoğun olarak yaşandığı bir diğer kent olan Antalya'da son 15 yıl içinde 170 bin hektarlık tarım arazisinin imara açıldığı belirtildi. Bu kayıplarda konuta dönüşümün yanı sıra otel ve tatil köyleri yapımının de etkili olduğu görüldü. 
- Mersin: Mersin'de son 15 yıl içinde 90 bin hektarlık tarım alanının kaybedildiği görüldü.
- Adana: Son 15 yıl içinde Adana'da yaşanan kayıp 200 bin hektar düzeyinde
- Hatay: Hatay'da da son 15 yıl içinde 60 bin hektar tarım alanı yitirildi. 
- Urfa: Tarım alanı açısıdan Türkiye'nin en büyük 3. alanı olan Şanlıurfa'da Harran Ovası'ndaki tarım arazilerinin son 10 yıl içinde 3 kat arttığı ve 60 bin hektarlık alanın betonlaştığı görüldü. 

İstatistiklerle Türkiye'de tarım arazileri

2016 yılı itibarıyla Türkiye'deki toplam tarım arazisi yüzölçümü 237 milyon 625 bin 724 hektar düzeyinde. Bu rakamlar Türkiye yüzölçümünün yüzde 30.33'lük kısmının tarım arazisi olduğunu gösteriyor. Son 10 yıldaki kayıp ise 2016 yılı itibarıyla 2 milyon 113 bin hektara çıkmış durumda. Bu ise toplam tarım alanlarının yüzde 5.22'sinin kaybedildiğine işaret ediyor.