2014 Emlak vergisi cezası nasıl hesaplanır?

Emlak vergisi 2. Taksit ödemeleri 1 Aralık 2014 tarihinde sona erdi. Vergisini zamanında ödemeyenleri ise cezai yaptırımlar bekliyor. İşte ‘2014 Emlak vergisi cezası nasıl hesaplanır’ sorusunun yanıtı.

2014 Emlak vergisi cezası nasıl hesaplanır?

Her yıl iki eşit taksitte ödenen emlak vergisinin 2014 yılındaki ilk taksit ödemeleri 1 Mayıs ila 31 Mayıs tarihleri arasında ödenmişti. Verginin ikinci taksitinin ödemeleri ise 1 Kasım ila 1 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti. İlgili kanun gereğince, gayrimenkul, arsa veya arazi sahiplerinin emlak vergisini ödemeleri zorunlu. Emlak vergisinin ödenmemesi durumunda ise cezai yaptırımlara maruz kalmak kaçınılmaz. Sizlere '2014 emlak vergisi cezası nasıl hesaplanır' sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Öncelikle emlak vergisi için ödenecek bedel konusuna kısaca değinmekte fayda var. Söz konusu bu vergi, taşınmazın değeri üzerinden hesaplanıyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi oranları yüzde 100 artırımlı olarak hesaplanıyor. Peki, 2014 yılı emlak vergisi oranları neler?

*Normal yörelerde:
*Binalarda Binde 2
*Meskenlerde Binde 1
*Arazilerde Binde 1
*Arsalarda Binde 3

*Büyükşehirlerde:
Binalarda - Binde 4
Meskenlerde - Binde 2
Arazilerde - Binde 2
Arsalarda - Binde 6

Emlak vergisi cezası ne kadar? 
Emlak vergisi cezasını belirlerken, ödemenin geciktiği her ayı dikkate almakta fayda var. Çünkü ödemenin geciktirildiği her ay için yüzde 1.40 oranında emlak vergisi gecikme zammı alınıyor.