2014 Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Bina ve arsa sahiplerinin taşınmazları için her yıl ödemesi gereken bir vergi türü olan emlak vergisini 2014'te neler bekliyor? İşte '2014 emlak vergisi nasıl hesaplanır?' sorusunun yanıtı.

2014 Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

23.12.2013 

Emlak vergisi, taşınmaz sahiplerinin her yıl belirlenen tarihlerde ödemesi gereken bir vergi türü olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu bu vergi her yıl, 'yeniden değerleme oranının yarısı' kadar artış gösterirken, Bakanlar Kurulu'nun bu artışı 'yeniden değerleme oranı kadar' belirlemeye yetkisi bulunuyor. Ancak dört yılda bir yeniden belirlenen emlak vergisi değeri 2014 yılında bazı değişikliklere uğrayabilir. Bunun nedeni ise 2014'te arsaların emlak vergisi değerlerinin takdir komisyonlarınca cadde ve sokaklar için yeniden belirlenmiş olması.

Arsa değeri ile emlak vergisi arasındaki ilişki
Takdir komisyonlarınca illerdeki cadde ve sokakların arsa değerlerinin yeniden belirlenmesi ile emlak vergisi değeri arasında yakın bir ilişki bulunuyor. Çünkü konut, dükkan vb taşınmazların değeri saptanırken, maliyet bedeline arsa payının değeri de ekleniyor. Hal böyle olunca, arsa payı değerinin yüksek olduğu bölgelerde emlak vergisi 2014 yılında artış gösterecek. Bu artış özellikle büyükşehirlerin arsa payı değerinin yüksek olduğu semtlerde kendini gösterecek.

Bir örnek...
2014 emlak vergisi nasıl hesaplanır? sorusunun yanıtını bir örnekle açıklamak gerekirse;

800 metrekarelik bir arsanın üzerindeki binada 150 metrekarelik büyüklüklere sahip 7 dairenin olduğunu varsayarsak, 150 metrekarelik her dairenin değerine, 800 / 7'lik arsa değerinde eklenecek. Bu durumda ödenmesi gereken emlak vergisi de artış gösterecek.

Kimler emlak vergisi ödemez?
Peki 2014 yılında emlak vergisi ödeme yükümlülüğü bulunmayan vatandaşlar kimler olacak?

*200 metrekareyi aşmayan bir evi olan,

*Bir önceki sene geliri 26 bin TL'yi aşmayan, emekliler, işsizler ve evhanımları,

*200 metrekareyi aşmayan bir evi olan engelliler.