2015 tapu harcı ne kadar?

Konut alacak ya da satacakların önemli gündem maddesi olan tapu harcı, 2015 yılında değişikliğe uğradı mı? 2015 tapu harcı ne kadar olacak? Siz sordunuz, biz yanıtladık…

2015 tapu harcı ne kadar?

Tapu harcı, konut alacak ya da satacaklar için önemli bir mevzu. Alım-satımda devlete ödenmesi elzem olan tapu harcı, yıllara göre değişkenlik göstermekle birlikte, yeni yılla birlikte değişikliğe uğrayıp uğramadığı çoğu insanın merak konusu. Özellikle konut alacak ya da satacakların merakla beklediği 2015 tapu harcı oranları belli oldu. Buna göre, 2015 tapu harcı ne kadar dersiniz?

Örnek eşliğinde 2015 tapu harcı hesaplama
2015 yılında taşınmaz malların alım satım işlemleri için binde 20 oranında harç ödemesi yapılmasına karar verildi. Konuyu somut bir örnekle açıklamak gerekirse; eğer konutunuzu 100 bin TL'ye sattıysanız, ödenmesi gereken tapu harcı bedeliniz 2 bin TL oluyor. Tabi önemle belirtmemiz gerekir ki, söz konusu tapu harcını alıcı ya da satıcı tek başlarına ödemiyor. Diğer yıllarda olduğu gibi 2015 yılında da tapu harcını hem alıcı hem de satıcı ayrı ayrı ödüyor.

Yıllara göre tapu harcı oranları
Tapu harcı masrafı, 2013 yılında binde 33'den binde 20'ye çekilmişti. Yani 2013 yılında alıcı ve satıcı ayrı ayrı binde 20'şer oranında tapu harcı masrafı ödüyorlardı. Bu oran 2014 yılında da değişmedi ve binde 20 olarak kaldı. 2015 yılına geldiğimizde de tapu harcı yine binde 20 olarak belirlendi.

Gelelim 2015 yılında tapu harcı masrafının ne olacağına. 2015 tapu harcı masrafları daha açıklanmadı. Söz konusu açıklama, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yeni yılla birlikte yapılacak. Yani yeni oranları öğrenmek için biraz daha sabredeceğiz.

2015 tapu harcı nereye ödenir?
Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor.
Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiş olup; Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM'ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor.