2015 tapu harcı nereye ödenir?

2015 yılında tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçildi. Peki buna göre 2015 tapu harcı nereye ödenir?

2015 tapu harcı nereye ödenir?

2015 yılında tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulaması başlatıldı. Bu bağlamda 2015 tapu harcı nereye ödenir dersiniz?

Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığı'nca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar tarafından da tahsil olunabiliyor. Burada bilmeniz gereken ise, yeni yılla birlikte tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçildiği. Yani bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dahil olmak üzere banka şubeleri, ATM'ler ve Görüntülü İşlem Merkezleri'nden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebilicek.

2015 tapu harcı oranı
Tapu harcının nereye ödeneceği konusuna açıklık getirdikten sonra, 2015 yılının tapu harcı oranını belirtmekte fayda var. 2015 yılında tapu harcı oranında değişiklik olmadı. Yani bu yıl da geçen yıl olduğu gibi tapu harcı oranı binde 20 olarak belirlendi. Bu durumda 2015 yılında gayrimenkul alım-satımı yapacakların ödemesi gereken tapu harcı oranı binde 20.

Cezası var mı?
Tapu harcı eksik ya da yanlış ödenirse, bunun bir cezası var. O cezanın da 2015 yılında ne kadar olacağı belirlendi. Yeni yılda tapu harcının eksik ya da yanlış ödendiği durumlarda alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olarak yüzde 25 oranında tapu harcı cezası alınacak.