2015'te 73 maden işçisi hayatını kaybetti

2014 yılında Soma ve Ermenek'ten gelen maden kazalarıyla sarsılan Türkiye'de madenci ölümleri 2015'te de sürdü. DİSK tarafından hazırlanan rapora göre bu sene içinde 73 maden işçisi hayatını yitirdi

2015'te 73 maden işçisi hayatını kaybetti

2014 yılında Soma ve Ermenek'ten gelen toplu madenci ölümleri ile yasa gömülen Türkiye'de, maden kazaları 2015 yılında da tüm hızıyla devam etti. DİSK'e bağlı olarak faaliyet gösteren Dev Maden-Sen tarafından hazırlanan rapora göre, 2015 yılında meydana gelen 99 farklı olayda 73 maden işçisi hayatını kaybederken, 92 işçi de yaralandı.  

Bunlar yalnızca tespit edilebilenler: Ya diğerleri
Dev Maden Sen tarafından hazırlanan raporda, söz konusu tespitin kısıtlı olanaklarla gerçekleştirildiği ve en az sayıdaki rakamlar olduğunu vurgu yapılırken, pek çok yerde ilan kaybetme kaygısıyla yerel basın tarafından görmezden gelinen, hastanelere götürülmeyen ve kayıt dışı tedavilerle hayatını kaybeden işçilerle birlikte gerçek rakama ulaşılamadığı belirtildi.

2015'in ölümlü iş kazaları bilançosunu öğrenmek için tıklayın...

2015'in ilk ölümlü kaza 4 Ocak 2015 tarihinde Edirne Uzunköprü Karapürçek Köyü'nde faaliyetlerini sürdüren Çakır Madencilik Linyit Ocağında yaşandı.  43 yaşındaki Ahmet Arslan halatların kopması sonucu kömür dolu vagonların arasına sıkışarak hayatını kaybetmişti. Yine Ocak ayı içerisinde gerçekleşen bir diğer kazada da Denizli nin Çivril İlçesi Tokça Mahallesi'nde Cantürk Madencilik'e ait linyit ocağında çalışmakta olan Ümit Cezm de elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirmişti.