2016 kira gelir vergisi ne kadar?

Ev veya işyerini kiraya verenler kira gelir vergisi ödeme zorundalar. 2016 kira vergisi ne kadar?

2016 kira gelir vergisi ne kadar?

Ev veya işyerini kiraya verenler kira gelir vergisi ödeme zorundalar. 2016 kira vergisi ne kadar? Sadece istisna bedelinden yüksek gelir elde edenlerin ödemekle mükellef oldukları kira gelir vergisinde istisna sınırı her sene işyeri ve meskenlerde ayrı ayrı tespit ediliyor. 

Gelir Vergisi Kanunu kapsamında, kira gelir vergisi ile ilgili esaslar düzenleniyor. Kanuna, elde edilen gelirin istisna tutarını geçmemesi durumunda kira geliri olan kişiler vergiden muaf oluyorlar. Kira vergisi ödemeyen ev sahiplerine, maliyenin tespit etmesi durumunda ceza kesiliyor. 

2016 kira gelir vergisi ne kadar?

2016 kira gelir vergisi ne kadar? 
2016 kira gelir vergisi meskenler için istisna sınırı 3 bin 800 TL olarak belirlendi. Böylelikle toplamda bu miktarın üzerinde kira geliri elde edenlerin kira gelir vergisi ödemesi zorunlu hale geliyor. 2016 yılında kira gelir vergisi ilk taksitleri Mart ayında, ikinci taksitleri ise Temmuz ayında ödenecek. 2015 yılında kira gelir vergisi istisna tutarı 3 bin 300 TL olarak belirlenmişti. 

Her sene iki eşit taksit halinde ödenen kira gelir vergisi ödemelerinden önce 25 Mart'a kadar kira gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekiyor. Kira gelir vergisi, bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartı ile diğer vergi dairelerine, mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine ya da tahsile yetkili banka şubelerine ödenebiliyor.