3'te 2 çoğunluk sağlanamıyorsa ne olur?

Riskli bir binada kat malikleri arasında 3'te 2 çoğunluk sağlanamıyorsa binanın durumu ne olur? Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören yanıtladı.

Kentsel dönüşüm Türkiye'nin ve bir deprem riski taşıyan İstanbul'un en önemli konularından biri. Pek çok dönüşüm yapılmasına rağmen hala yeterli değil. Hala İstanbul'da binlerce bina ve hatta binlerce mahalle riskli. Kentsel dönüşüm sürecinin tamamlanması en az bir 15 - 20 yıl sürebilir diyen uzmanlar, İstanbul'daki binaların neredeyse yarısının da ruhsatsız ve riskli olduğunu söylüyor. Bir binanın risk tespiti nasıl yapılır, buradan izleyebilirsiniz. Binanın riskli olduğu raporla belirlendikten sonra, kat maliklerinin kendi aralarında en az 3'te 2 çoğunluğu sağlayarak binanın dönüşümünü başlatmaları gerekir. Peki 3'te 2 çoğunluk sağlanamıyorsa ne olur?  Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören yanıtladı.
Öngören, "3'te 2 çoğunluk sağlanamayan bir binanın kaderi devletin eline geçer" dedi. Eğer devlet o bölgede yeni bir okula, spor sahasına, kreşe veya bir kültür merkezine gerek görüyorsa, kamulaştırma yaparak bu tesislerden birini inşa edebilir. Tabi ki bunun karşılığında kat maliklerine rayiç bedellerini öder. Fakat öncelikle kat maliklerinin bir uzlaşmaya varması ve en az 3'te 2 çoğunluğu oluşturmaları ve kendi kendilerine bu binayı dönüştürmeleri gerekir.