3. Havalimanı inşaatının yüzde 55'i tamamlandı

3. Havalimanı inşaat çalışmalarında gelinen son nokta ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz "İnşaatın yüzde 55'i tamamlandı..." dedi.

3. Havalimanı inşaatının yüzde 55'i tamamlandı

İstanbul'un 3. Havalimanı inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, proje inşaatının yüzde 55'lik kısmının tamamlandığını açıkladı. 

3.8 milyar Euro'luk kaynak
Mehmet Cengiz, Mayıs 2017 dönem sonu itibarıyla  mega projeye aktarılan kaynağın 3 milyar 800 milyon Euro'yu bulduğunu ve halen 27 binin üzerinde çalışanın istihdam edildiğini hatırlatarak "Çalışan sayısını yaz ayları bitmeden 30 binlere çıkaracağız. Havalimanı inşaatında yüzde 55'lik kısım bitirilmiş durumdadır..." ifadelerini kullandı. 

Havalimanı'nın çoğu gitti, azı kaldı
Başbakan Binali Yıldırım'ın katılım gösterdiği iftar yemeğinde kamuoyuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Cengiz, dış cephe ve çatı kaplama işlemlerinin de en kısa sürede bitirileceğini ve ince işlerin de hızlı bir biçimde devam ettiğini söyledi. Cengiz. yürütülen çalışmalar kapsamında 200 milyon metreküp dolğu ve toplamda 800 milyon metreküplük hafriyat yapıldığını da hatırlatarak "Birinci pistimizde asfaltlama işlemleri sürüyor, bunu bitirmek üzereyiz. İkinci pistimiz ise yıl sonunda tamamlanacak." dedi.

Dünyanın en büyüğü
Açıklamasında üst yapı anlamında dünyanın en büyük havalimanı terminalini inşa ettiklerini ve terminal kısmının kaba inşaatı tamamlanan proje genelinde 3 milyon metreküp beton ve  440 bin ton inşaat demiri kullanıldığını da söyleyen Cengiz "Çatı çeliğini bitirmek üzere bulunduğumuz ana bina başta olmak üzere 110 bin tonluk yapısal çelik alımı gerçekleştirdi. Diğer taraftan büyük bir kısmın montajı da tamamlandı..." şeklinde konuştu. 

Bakan Arslan "14 yılda katedilen mesafe"
Üçüncü Havalimanı'nın son 14 yılda havacılık alanında katedilen mesafenin sembolü niteliği taşıdığını söyleyen ULaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, sektörün çok daha iyi noktalara taşınacağı değerlendirmesinde bulundu. Bakan Arslan, 3. Havalimanının en kısa sürede tamamlanması için mesai harcamayı sürdüreceklerini de vurgulayarak "Türkiye'nin yer yerini erişilebilir hale getirmek adına tüm sektörlerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz..." dedi.