3.havalimanı projesinde son durum

Temeli Haziran 2014’te atılan 3.havalimanı projesinde son durum ne? Projede gelinen son nokta için tıklayın.

3.havalimanı projesinde son durum

İstanbul'un 3.havalimanı projesinde son durum ne? Projede çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İnşaatında 350 bin ton demir-çelik, 10 bin ton alüminyum malzeme ve 415 bin metrekare cam kullanılacak proje, toplamda 4 etapta tamamlanacak.

3.havalimanı ne zaman bitecek?
İnşaat çalışmalarının aralıksız devam ettiği 3.havalimanının ilk etabının 2017'de, tamamının ise 2018 yılında açılması hedefleniyor. Karadeniz'in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alanda hayata geçirilen proje toplamda yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. İhalesinde Cumhuriyet tarihindeki en yüksek teklifin verildiği 3.havalimanı'nı Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa Ortak Girişim Grubu yapıyor.

Dünyanın en yüksek kapasitesi
2018 yılında tamamının bitirilerek, faaliyete geçirileceği proje, Atlanta Havalimanı'nı geçerek, dünyanın en yüksek kapasiteli havalimanı olma özelliğine erişecek. 3 etap halinde tamamlanacak ve 150 milyon yolcu kapasiteli yeni havalimanının İstanbul'un Avrupa Yakası'nda 2017'de ticari uçuşlara başlaması bekleniyor. İlk etabının yer tesliminin ardından 42 ay içinde tamamlanacak. Dördüncü aşamanın sonunda havalimanın toplam 6 pisti olacak. Pist başı saatlik kapasitesi 19 iniş ya da kalkıştır. Pistlerin uzunluğu 3500 metre olacak. Apronun kapasitesi 500 uçak olacak. Havalimanı dünyanın en büyük uçağı Airbus A380'e uygun olacak. Yolcu kapasitesi 90 ile 150 milyon yolcu arasında olacak. Yapım maliyeti 10.247 milyar Avro tutması bekleniyor. Öngörülen 77 kilometre karelik alanı ile Dammam Kral Fahd Havalimanı ve üç ABD havalimanı'ndan sonra dünya'nın beşinci büyük havalimanı olacak.