3. Havalimanı’nda son durum!

İstanbul’un 3. Havalimanı’nda gelinen son durumu merak mı ediyorsunuz? Gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz.

3. Havalimanı’nda son durum!

İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanı’nda son durum ne? Projenin finansman paketi ne zaman açıklanacak? İlk etap ne zaman açılacak? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

İstanbul’un 3. Havalimanı’nın 2017 yılında açılacak ilk etabı için finansman paketi Ekim ayında açıklanacak. Finansman planına göre, en yüksek payı verecek olan banka Ziraat Bankası olacak. Ayrıca 3. havalimanı projesi hem Türk bankaları tarafından verilen en büyük proje finansmanı kredisi özelliğini taşırken hem de Türk hukukuna göre düzenlenen ilk anlaşma oldu.

3. havalimanı nerede?

3. Havalimanı Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alanda inşa ediliyor. İlk etapta 90 milyon, nihayetinde de toplam 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak projenin temeli Haziran 2014’te atıldı. İlk etabının 2017 yılında açılacağı havalimanının tamamı ise 2018 yılında açılacak. Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak havalimanının yaklaşık maliyeti de 10.2 milyar euroyu bulacak. 3. Havalimanı’nın 25 yıllık işletme hakkı ise Cengiz-Limak-Kolin-Kalyon-Mapa konsorsiyumuna ait.