3 Katlı Büyük Tünel plana işlendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli güzergahının İstanbul'un 1/5000 ölçekli planlarına işlenmesini onayladı

3 Katlı Büyük Tünel plana işlendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli güzergahının İstanbul'un 1/5000 ölçekli planlarına işlenmesini onayladı. 

3 Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi
stanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Mart ayı toplantılarının 3. Birleşimini'nde '3 Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi' güzergahının planlara işlenmesini içeren raporu görüştü. Toplantıda Söğütlüçeşme-İncirli arasında 31,5 kilometrelik raylı sistem olarak tasarlanan projenin 16,5 kilometresinin 3 katlı tünel olarak tasarlandığını, bu tünelin 6,5 kilometresinin de Küçüksu-Gayrettepe arasında Boğaz'ın altından geçtiği vurgulandı. 

3,5 milyar dolara mal olması planlanan yatırımın yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını, Haziran ayında ihalesi yapılacak projenin 5 yıl içinde İstanbulluların hizmetine sunulmasının planlandığı bilgisinin verildi toplantıda, mega projenin Türkiye'nin dünyadaki saygın konumunu pekiştirecek vizyon projesi olduğunun da altı çizildi. 

CHP'den 'Temkinli olalım' mesajı
CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever ise, 10 gün kadar önce tanıtımı yapılan projenin kamuoyunda ve bilim dünyasında yeterince tartışılması gerektiğini belirterek, projeye katkı sunmak istediklerini, ancak maliyet hesapları ve fizibilitesinin iyi yapılması gerektiğini söyledi.

Toplantıda müzakerelerin ardından, "3 Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi"nin güzergahının 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarına işlenmesine AK Partili Meclis Üyelerinin oylarıyla, oy çokluğuyla karar verildi.