3. Köprü açılış için gün sayıyor

26 Ağustos 2016 tarihinde hizmete gireceği açıklanan 3. Köprü'de asfaltlama çalışmalarının tamamlanmasının ardından işletme binasının da yapımına başlandı

3. Köprü açılış için gün sayıyor

26 Ağustos 2016 tarihinde hizmete gireceği açıklanan 3. Köprü'de asfaltlama çalışmalarının tamamlanmasının ardından işletme binasının da yapımına başlandı.

Asfaltlama çalışmaları sona erdi

29 Mayıs 2013 tarihinde yapımına başlanan 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinin en önemli ayağı olan 3. Köprü'de otomobillerin geçeceği bölümde asfaltlama çalışmaları sona erdi. Köprüye iki kademe halinde özel bir asfalt döküldü. 150 kişilik ekip gece gündüz çalışarak 2 aydan kısa bir süre içerisinde çalışmaları tamamladı. 

Köprü inşaatının önemli aşamalarından biri olan eğik askı halatlarının damper montajı işlemleri de başladı. 3. Boğaz Köprüsü'nü taşıyacak olan sistemden biri olan eğik askı halatlarının montajı sırasında 176 adet eğik askı halatının montajı yapılmıştı. 

3. Köprü açılış için gün sayıyor

İşletme binasının yapımına başlandı

Asfaltlama çalışmalarının tamamlanmasının ardından ise köprü işletmesinin yer alacağı ana işletme binasının yapımına başlandı. Köprü ile ilgili ölçümlerin yapılacağı modern cihazların da bulunacağı işletme binası köprünün Avrupa Yakası kısmında yapılıyor. 

Günlük gelir 405 bin dolar olacak

Yürütülen otoyol çalışmalarının Ağustos ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor. proje tamamlandığında 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş - Astaldi JV tarafından yapılacak. 3. Köprü tamamlandığında araç başına 3 dolar, her gün ise 135 bin otomobil geçişi için hazine garantisi bulunuyor. Köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar olacak. 3. Köprü geçiş ücreti ağır vasıtalarda ise 15 doları bulacak.