3. Köprü, İnşaat sektörüne ne kazandırır?

Anadolu yakasında faaliyetlerini sürdüren inşaat şirketlerinin yöneticileri, Yavuz Sultan Selim Köprüsü projesini değerlendirdi. Ortak görüş, mega projenin Anadolu yakasının yatırım değeri üzerinde olumlu bir etki yaratacağı yönünde

 3. Köprü, İnşaat sektörüne ne kazandırır?

İstanbul'un, Asya ile Avrupa arasındaki bağlantıyı sağlayan üçüncü köprü yatırımı olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün hizmete açılması için geri sayım başlarken, Anadolu yakasında faaliyetlerini sürdüren inşaat şirketlerinin yöneticileri, mega yatırımın yatırım değerini mercek altına aldı. Ortak görüş, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birlikte İstanbul Anadolu'nun yatırım değerinde ciddi bir ivme yaşanacağı yönünde.

Anadolu'nun ticaret ve yatırım gücü artacak
Üçüncü Köprü'nün Anadolu Yakası'nın ticaret ve yatırım değerinde önemli bir hareketliliğe neden olacağını aktaran Fera Grup Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Yedikardeş, yeni yatırımla birlikte şehrin trafiğinin de önemli oranda rahatlayacağını belirtti. Yedikardeş, metro ve Marmaray çalışmaları ile ulaşım sorunlarının çözümlenmesi adına yürütülen çalışmalarla Anadolu yakasının da cazibe merkezi haline geldiğini belirterek:

"3. Köprü her ne kadar çevresindeki lokasyonlardaki gayrimenkul fiyatlarına etkisi ile gündeme taşınmış olsa da, bir gerçek var ki o da Anadolu yakasına ulaşım rahatladıkça, bu durum Anadolu yakasının her noktasında yatırım yapan, proje geliştirenlerin elini rahatlatacak olmasıdır." dedi.

İstanbul birbirine bağlanıyor
Kentpark Gayrimenkul Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Kıyıcı da İstanbul'da hayata geçirilecek mega projelerin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve yeni yatırımlarla birlikte şehri birbirine bağlayan entegre ulaşım ağlarının daha verimli bir şekilde kullanılmasına olanak tanınacağını vurguladı. Kıyıcı: "Hem Atatürk havalimanındaki trafiğin azalması hem de 2. Köprüden geçen tırların kuzeye yönelmesi İstanbul trafiğini rahatlatacaktır. Bu durum kentin Anadolu yakasındaki trafik yoğunluklarının aynı noktalarda birikmesini engelleyip,  trafiği de daha dengeli olarak dağıtacaktır.” dedi.

İki yaka arasındaki etkileşim artıyor
Metro ve Marmaray ile başlayan mega kentini trafik sorununun çözümünü hedefleyen proje atağı kapsamında Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün kentinsosyal ve ekonomik değerine katkı sunmayı sürdüreceğine dikkat çeken Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı Emre Maraşlı da mega yatırımla birlikte iki yaka arasındaki etkileşimin daha da artacağını vurguladı. Maraşlı:

"Bu nedenle sözkonusu yatırımların, Anadolu yakasının bazı noktalarını içine kapanmaktan, çalışma, yatırım, eğlenceye ilişkin planlarını kendi bölgesi ile sınırlamaktan kurtardığını da söylememiz gerekir.”