3. köprüde son durum

İstanbul Boğazı’nın üçüncü köprüsünde inşaat tüm hızıyla ilerliyor. 3.köprüde son durum için tıklayın.

3. köprüde son durum

Yavuz Sultan Selim ya da diğer adıyla 3. Köprüde inşaat çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Peki 3.köprüde son durum ne?

İstanbul Boğazı’nın üçüncü köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim’de an itibariyle eğik askı halatlarının montajı ve ana kablo optimizasyon çalışmaları devam ediyor. Anadolu ve Avrupa yakasında da yükselen betonarme kuleler deniz seviyesinden 304.5 metre yüksekliğe ulaştı. Ayrıca 3. köprünün yürüyüş yolu ve ana kablo yapımında kullanılacak iskele ve ankraj elemanlarının kurulumu ise devam ediyor. Kedi Yolu ve ana kablonun yapımında kullanılacak kılavuz halatın çekimi ise tamamlandı.

Bu yıl açılacak

Avrupa Yakası’ndaki Garipçe Köyü ile Anadolu Yakası’ndaki Poyrazköy arasında yükselen 3. Köprü, tamamlandığında birçok ilki de bünyesinde barındıracak. Boğazın yeni köprüsü 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile de dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak.

3. köprü ücreti

3. köprü geçiş ücretleri de belli oldu. Buna göre, otomobiller için geçişte yaklaşık 3 dolar karşılığı Türk lirası olacak. Otoyolu kullanacak otomobiller ve eşdeğeri araçların geçiş ücreti ise kilometre başına 0.08 dolar olacak.