4 büyük ulaşım projesinin ihalesi bu hafta yapılıyor

Havaraydan metroya İstanbul’a yapılacak 4 ulaşım projesinin ihaleleri bu hafta içinde gerçekleştirilecek

4 büyük ulaşım projesinin ihalesi bu hafta yapılıyor

İstanbul’u bekleyen 4 büyük ulaşım projesi için ilk adımlar bu hafta içerisinde atılıyor. İhalesi yapılacak ulaşım projeleri ve özellikleri aşağıda yer alıyor;

1-İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme metro hattı: İncirli-Söğütlüçeşme metro projesinin fizibilite etüdlerinin yapılması için ön yeterlilik ihalesi 20 Ağustos 2014’te gerçekleştirilecek. Projenin asıl ihalesinin ise yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Boğazın altından geçecek olan İncirli-Söğütlüçeşme metro projesi, toplamda 28 kilometrelik bir uzunluğa sahip olacak. Hat, Ortaköy yakınlarında boğazın altından geçecek şekilde tasarlanacak. Ön yeterlilik ihalesinin 20 Ağustos’ta yapılacağı metronun projeleri 1 yıllık bir zaman zarfı içerisinde hazırlanacak.

2-Rami Vialand Teleferik hattı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından proje ihalesi için duyuru yapılan teleferik hatlarından biri olan Rami Yeşilpınar teleferik projesi hizmet alımı ihalesi 21 Ağustos 2014’te gerçekleştirilecek. Söz konusu ihale saat 11.00’de İBB Ek Hizmet Binası İhale İşleri Müdürlüğü’nde yapılacak. Toplam uzunluğu 2.5 kilometre olacak hat, Habipler Topkapı Tramvay Hattı’nın Rami İstasyonu’ndan başlayarak, Vialand’a kadar devam edecek. Teleferik hattının tamamlanma süresi olarak da işe başlama tarihinden itibaren 240 gün olarak belirlendi.

3- Göztepe-Libadiye Havaray: İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Göztepe-Lİbadiye havaray hattı projesini 20 Ağustos 2014’te ihaleye çıkarıyor. İhale, projenin fizibilite etüdünün hazırlanması amacıyla yapılacak. Tamamlandığında Kadıköy Ataşehir metrosuyla entegre edilecek havaray projesi; Marmaray’ın Göztepe istasyonundan start alacak. Daha sonra E-5’te yer alan Göztepe metro istasyonuna erişecek hat, Libadiye Caddesi’ne girerek, burada Kadıköy Ataşehir metrosuyla entegre olacak. Libadiye’yi takiben Bulgurlu’ya ulaşacak Göztepe Bulgurlu havaray hattı, Çamlıca’da sona erecek.

4-Sefaköy-Başakşehir Havaray: Sefaköy-Halkalı-Başakşehir havaray hattı projesi için ihale 20 Ağustos 2014’te yapılacak. İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından yürütülen Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray projesinin ihalesi saat 10:30'da  İstanbul  Büyük Şehir Belediyesi İhale İşleri Müdürlüğü M.Nezihi Özmen Mh. Keresteciler Sitesi, Kasım Sk. No:62 Merter-Güngören/İSTANBUL adresinde gerçekleştirilecek.Toplamda 11.60 kilometre uzunlukta olan Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray hattı tamamlandığında Beylikdüzü İncirli Metrosu, Kirazlı Halkalı LRT Hattı ve Mecidiyeköy Mahmutbey Metrosu ile entegre olacak.