5 soruda 3. Köprü

3. köprünün İstanbul’a ve gayrimenkul değerlerine olan etkisini 5 soruda yanıtlayan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, köprünün İstanbul’a yeni cazibe merkezleri kazandıracağını söyledi.

 3. köprü ne zaman bitecek sorusu en çok merak edilen sorulardan fakat bittikten sonra neler olacak, Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı'ya sorduk. Yazıcı 3. köprünün gayrimenkul sektörüne etkilerini 5 Soruda yanıtladı. Köprüden önce gayrimenkul fiyatları, köprüyle beraber değişen fiyhat aralığı, köprünün oluşturacağı yeni iş ve yaşam merkezleri ve köprü sayesinde İstanbul’da yıldızı parlayacak bölgeleri değerlendiren Yazıcı, “Köprünün bağlantı yollarının geçtiği her yer İstanbul’un parlayan yıldızı olacak” dedi. 

3. köprü inşaatından önce bölgede gayrimenkul fiyatları nasıldı?
3. Köprü gündeme gelmeden önce Beykoz Riva bölgesinde arsalarda metrekare fiyatları 400 -450 lira aralığındaydı. Zekeriyaköy bölgesinde ise 800 lira civarında bulunuyordu. Sancaktepe’de ise metrekare fiyatları arsalarda 1700 – 1800 lira arasında görülüyordu. Sultanbeyli’de ise metrekare fiyatı 800-900 lira aralığındaydı. Konut fiyatlarına bakıldığında  2012’de Zekeriyaköy’de metrekaresi 5 bin lira olan fiyatların bugün 12 bin liraya çıktığı görülüyor. Samandıra Sultanbeyli de ise 2 bin – 2 bin 300 lira olan fiyatların bugün 6-7 bin lira civarına geldiği görülüyor. Yalnızca arsa fiyatlarının değil konutların da yaklaşık 3 misli değer kazandığını tespit edilebiliyor.

3. köprüden sonra bölgedeki gayrimenkul fiyatları nasıl?
Yalnızca arsa fiyatlarının değil konutların da yaklaşık 3 misli değer kazandığını tespit edilebiliyor. Köprü inşaatıyla beraber bölgede fiyatlar 2-3 misli değer kazandı. Beykoz’da 400-450 lira olan fiyatlar bin liraya kadar yükseldi. Zekeriyaköy’de 3 katı bir artış yaşandı. 800-900 lira olan fiyatlar 2 bin 500 liranın üzerine çıkmış durumda. Sancaktepe’de ise bin 500 lira olan arsalar 3 bin liranın üstüne çıktı.

Köprü açıldığında sektöre ve yatırımcıya nasıl katkıları olacak?
Köprünün devreye girişiyle gayrimenkul sektörüne olan etkileri; ağırlıklı olarak 3. köprü bağlantı yolları ve bu yolların bağlı olduğu  projeler, bu projelerin değer artışında görülüyor.  Bu artışların yüzde 20 ile yüzde 40 arasında olacağı düşünülüyor.  Daha iyi ve daha güzel konumlandırılmış projelerde bu artış daha yüksek oranları da buluyor.


3. köprüyle birlikte yeni yaşam ve iş merkezleri oluşacak mı?
Yaşam ve iş merkezleri konusunda oldukça zengin olan İstanbul’da  3. Köprünün açılmasıyla birlikte şu anda yaşam ve iş merkezi açısından zengin olmayan birkaç bölgenin canlanacağını düşünülüyor. Fakat yeni alanların oluşmasından ziyade var olan yerlerin değerlenmesi ve hareketlenmesi daha yakın bir ihtimal. Örneğin Başakşehir ve Kayabaşı bölgesinde bir takım değişiklikler bekleniyor. Çekmeköy Taşdelen bölgesi de buna bağlı olarak canlanması tahmin edilen bölgelerden. Bağlantı yolları vesilesiyle de Gebze’de ticari hareketlilik artacak diye düşünülüyor.

Köprüden dolayı İstanbul’da yıldızı parlayan yerler nereler olacak?
Köprünün bağlantı yollarını geçtiği her yer yıldızı parlayacak bölgeler diye nitelendirilebilir. Fakat bazıları daha az bazıları daha fazla etkilenecek. Avrupa yakasına bakıldığında Kemerburgaz, Başakşehir, Kayabaşı Ispartakule bölgesinin ön plana çıkacağını tahmin ediyoruz. Bunu bir altında Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa da olumlu etkilenecek. Anadolu yakasında da Çekmeköy Taşdelen’den Tuzla’ya kadar değer artışı yaşanılacak bölgeler olacak. Bahsedilen değer artışlarını çok yakın zamanda düşünmemek gerekiyor. Çünkü oldukça değerlendi,  bundan sonraki artışı orta vadeli düşünmek gerekir.