5 soruda Kanal İstanbul güzergahı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "çılgın proje" olarak kamuoyuna tanıtılan Kanal İstanbul'da güzergah tartışması bitti.

5 soruda Kanal İstanbul güzergahı

2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "çılgın proje" olarak kamuoyuna tanıtılan Kanal İstanbul projesinde güzergah tartışmaları sona erdi. Mega projede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapılan başvurunun onaylanmasıyla birlikte ÇED süreci de başlamış oldu. Yapılan incelemeler sonrasında var olan 4 güzergah alternatifinin 1'e indirildiği ve bunun da tüm seçenekler içinde en uygunu olarak nitelendirildiği görüldü. Kanal İstanbul projesi ile ilgili 5 önemli soruyu sizler için yanıtladık

Soru 1: Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek?

Kanal İstanbul projesi İstanbul'un Avrupa Yakası'nda konumlanan 4 ilçeden pay alacak. Bu ilçeler Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy olacak. Önümüzdeki yıllar itibarıyla bu ilçelerde arsa ve konut fiyatlarının önemli ölçüde yükselmesi bekleniyor. 

Soru 2: Kanal İstanbul'un ilçelere göre yayılımı nasıl olacak?

Proje, büyük oranda Arnavutköy'den geçecek. Kanal İstanbul'un 28.6 kilometrelik kısmı Arnavutköy ilçesi sınırları içinde uzanacak. Diğer taraftan Avcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçeleri ise daha mütevazi paylara sahip olacak. Kanal İstanbul'un 7 kilometrelik bölümü Küçükçekmece, 6.5 kilometrelik kısmı Başakşehir, 3.1 kilometrelik kısmı ise Avcılar ilçesinde yer alacak.

Soru 3: Kanal İstanbul'un net güzergahı ne olacak?

Kanal İstanbul projesi Marmara Denizi'nden Küçükçekmece Gölü'nü ayıran kıstan üzerinden biçimlenecek. Buradan Sazlıdere Baraj Havzası'na ulaşacak olan Kanal İstanbul, Kuzey'e doğru Sazlıbosna Köyü'ne ulaşacak. Sonrasındaki güzergah ise Dursunköy'ün Doğu kesiminden Baklalı Köyü'ne varacak. Kanal İstanbul Karadeniz'e Terkos Gölü'nün Doğu bölümünden hareketle ulaşacak. 

Soru 4: Kanal İstanbul'un ekonomiye katkısı ne olacak?

2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın proje olarak lanse ettiği Kanal İstanbul toplamda 60 milyar TL'ye mal olacak. Ekonomik açıdan işletilebilirlik süresinin 100 sene olarak belirlendiği projede yaklaşık 5 bin kişilik bir istihdamın oluşturulması hedefleniyor. İnşaat faaliyetlerinin başlamasını takip eden 5 sene içinde ise Kanal İstanbul'dan gemi geçişinin başlaması hedefleniyor. 

Soru 5: Kanal İstanbul gayrimenkul fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Mega projenin özellikle geçeceği ilçeler olan Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy ve Başakşehir'deki taşınmaz fiyatları üzerinde ani bir sıçramaya neden olması bekleniyor. Bu etkinin düzeyi henüz kestirilemiyor, bununla birlikte güzergahın henüz belli olmadığı dönemlerde dahi fiyatların yukarı yönlü hareketi durdurulamamış, Hükümet temsilcileri de spekülatif fiyat hareketleri konusunda vatandaşları uyarmıştı. Önümüzdeki dönemde, söz konusu dört ilçenin, projeye yakınlık ve uzaklığı mertebesinde etkilenimi değişmek üzere arsa ve konut fiyatlarında artış bekleniyor.