60 yıllık enerji için, 12 bin yıllık tarihi çizmek

Ilısu Barajı ve HES Projesi göl alanında kalan Batman'ın Hasankeyf ilçesi'ni sular altında bırakacak kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. CHP İstanbul Milletvekili Yedekci, 60 yıl ömürlü baraj için 12 bin yıllık tarihin sular altında bırakılmasını "insanlık suçu" olarak niteledi

60 yıllık enerji için, 12 bin yıllık tarihi çizmek

1981 yılında Doğal Koruma Alanı ilan edilen ve UNESCO tarafından belirlenen 10 kriterin 9'unu yerine getiren 12 bin yıllık Hasankeyf'in, TMBB Genel Kurulu'nda kabul edilen "Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" ile sular altında kalma süreci de hızlanmış oldu. Kanunda geçen, Ilısu ve HES projesi göl alanı sınırları içinde yer alan Hasankeyf ilçe merkezinin yeni yerleşim yerine nakli için gerekli olan süre içinde nüfusun mevcut yerleşim yerinde yaşamını sürdürmesi de karara bağlandı.

Hasankeyf'te yaşayanlar nereye taşınacak? Sorunun yanıtı için tıklayın...

Yer üstüne çıkmayı bekleyen binlerce eser ve tarihi eser problemleri
Tarih öncesi Mezopotamya'nın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Hasankeyf'i sular altında bırakacak olan yasanın, Anayasal ve uluslararası hukuku ilgilendiren çok sayıda engeli bulunuyor. Her şeyden önce bölgeyi birinci derece sit alanı yapan çok sayıda tarihi ve doğal öğe bulunuyor.  Tarihi kale, ibadethaneler, mezarlıklar ve henüz incelemeye alınmamış mağaraların nasıl kurtarılacağı ile ilgili de ayrıntılı bir faaliyet yürütmek gerekiyor. Yasaya itiraz eden CHP İstanbul Milletvekile Gülay Yedekçi de, sular altında kalacak binlerce mağaranın taşınmasının zaten mümkün olmadığını, dış cephedeki mozaik kaplamalara sahip Zeynel Bey Türbesi'nin ise sökülüp yeniden taşınamayacağını belirtti. 

Hasankeyf ve bir insanlık suçu
TBMM'de yaptığı konuşmada UNESCO'nun 10 kriterinden 9'unu yerine getiren Hasankeyf'in sular altında bırakılması girişimini "insanlık suçu" olarak tanımlayan Yedekçi:

"Hasankeyf’te 60 yıl ömürlü baraj 12 bin yıllık tarihe tercih edilmemelidir. Barajın havzasının bulunduğu alanlardan gelecek kil, silt gibi malzemelerin ‘ölü hacim’ diye tabir ettiğimiz baraj altı kotunu doldurması sonucunda baraj ömrü tükenmekte ve atıl duruma gelmektedir..." ifadelerini kullandı. 

Yıllar sonra, burayı tekrar su üstüne çıkarmaya çalışacaksınız
TBMM'de Hasankeyf'in sular altında bırakılmasını eleştiren bir konuşma yapan HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan da, Avrupa'da kimi ülkelerin büyük paralar harcayarak, sular altında kalan kültürlerini gün yüzüne çıkarmaya çalışmaları gibi, Türkiye'nin de zamanı gelince Hasankeyf''i, bu kez çok daha büyük masraflar yaparak gün ışığına çıkarmaya çalışacaklarını belirtti.