ABD konut başlangıçlarında sert düşüş

Amerika Birleşik Devletleri'nde konut başlangıçları, artış beklentisinin aksine gerileme gösterdi ve 1 milyon 99 bin oldu

ABD konut başlangıçlarında sert düşüş

Amerika Birleşik Devletleri'nde konut başlangıçları beklentileri karşılamadı. Bu kategoride uzmanların yüzde 2'lik artış beklentisinin aksine düşüş sergiledi.

ABD konut başlangıçlarında gerileme
Amerika Birleşik Devletleri'nde konut başlagıç rakamları uzmanları yanılttı. Ocak ayında yüzde 2'lik artış bekleyen uzmanlar, yüzde 3.8'lik düşüş ile karşılaştı. Böylece düşüş eğilimi ikinci aya da taşınmış oldu. Birleşik Devletler Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre konut başlagıçlarında bir önceki aya kıyasla düşüş gösterdi ve 1 milyon 99 bin'e ulaştı.

İngiltere'de konut fiyatları nasıl bir seyir izliyor? Ayrıntılar için tıklayın...

ABD'de sektör güç kaybediyor
ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar, bu ülkede gayrimenkul sektörünün ivme kaybettiğini gösteriyor. Gelecek aylardaki konut başlagıçları için ipucu niteliği taşıyan, İnşaat izinlerinde de yüzde 0.2'lik düşüş yaşandığı ve 1 milyon 202 bine gerilediği bilgisini de verildi. Bu kategorideki düşüşün yüzde 0.3 olarak gerçekleşmesi bekleniyordu.

Aralık 2015 döneminde konut başlangıçlarının 1 milyon 149 binden, 1 milyon 143 bine yükseldiği bilgisini de veren ABD Ticaret Bakanlığı, inşaat izinlerinin ise 1 milyon 232 binden 1 milyon 204 bine yükseldiğini vurguladı. Analistlere göre kasım ayındaki yüzde 10'luk yükselişin ardından iki aylik düşüş, sektörün ivme kaybettiğinin göstergesi olmaniteliği taşıyor.