Adana Mersin hızlı tren inşaatı yakında başlayacak

Adana Mersin hızlı tren projesinin inşaatının yakında başlanacağı açıklandı.

Adana Mersin hızlı tren inşaatı yakında başlayacak

Türkiye çapında yapılan hızlı tren projelerinden biri olan Adana Mersin hızlı tren projesinde inşaat çalışmalarının yakında başlanacağı açıklandı. 

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Demiryolları 6. Bölge Müdürlüğü yöneticileri ve işçi temsilcileriyle bir araya geldiği kahvaltıda, AK Parti hükümetleri döneminde karayolundan havayoluna, denizyolundan demiryoluna kadar her türlü ulaşım imkanının arttığını belirtti. Necdet Ünüvar, "Adana-Mersin arasında hızlı trenle ilgili çalışmalar başladı, yer teslimi yapıldı. İnşallah yakında 4 hat hızlı tren gidiş gelişle ilgili çalışmalar yapılacak” dedi. 

Demiryolları 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur’un verdiği bilgilere göre; Adana Mersin hızlı tren Projesi kapsamında 67 kilometrelik iki yeni hat, 7 adet yaya alt geçidi, 25 adet köprü, 61 adet menfez, 7 adet istasyon, 106 kilometre ihata duvarı yapılacak. İki şehir arasında bulunan 32 adet hemzemin geçidin tamamı kapatılarak, yerine araçlar için 4 adet alt geçit ve 19 adet üst geçit inşa edilecek. Adana-Mersin arasında demiryolu işletme hızı saatte 160 kilometreye çıkarılarak, 45 dakika olan seyahat süresi 30 dakikanın altına düşürülecek. Hattın tamamı 82 adet kamera ile güvenlik merkezinden izlenecek. Ayrıca, demiryolu hattının özellikle yerleşim merkezlerinden geçen 51 kilometrelik bölümüne, vatandaşların tren sesinden rahatsız olmamaları için gürültü perdesi yapılacak.