Adres değişikliği nasıl yapılır?

Adres daha çok oturulan ev anlamında kullanılmaktadır. Bir semtten başka bir semte taşındığımızda adresimiz yani ikamet ettiğimiz yer değişmiş olur. Peki adres değişikliği nasıl yapılır?

Adres değişikliği nasıl yapılır?

Adres daha çok oturulan ev anlamında kullanılmaktadır. Bir semtten başka bir semte taşındığımızda adresimiz yani ikamet ettiğimiz yer değişmiş olur. Peki adres değişikliği nasıl yapılır? 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince gerçekleşen nüfus ve ikamet işleri son değişikliklerden sonra nüfus müdürlüklerine devredildi. İster ilk kez ayrı bir eve çıkın ister adres değişikliği yapın ikametgah değişikliği için başvurulması gereken yer nüfus müdürlükleridir. 

Adres bilgilerinin sürekli güncel tutulması için yapılan bu işlem ile kimin nerede ikamet ettiği devlet tarafından bilinmiş oluyor. Beyan edilen adreste başkaları ikamet ediyor ve başvuru yapacak kişi onlarla birlikte yaşayacağını söylüyorsa ikamet sahibin de orada olması ve durumu doğrulaması gerekiyor. Kendisi gelemeyecek durumda ise mahalle muhtarı, site veya apartman yöneticisinden alınan belge ile işlem gerçekleşebilir. 

Bildirilen adreste halen eski ikamet sahibi görülüyorsa, beyanda bulunan kişiden ispatlayıcı olarak üzerine kayıtlı elektrik, su abonelik belgesi istenir. Adres değişikliğinin ikinci yöntemi ise e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. İkametgah değişimi süresi adres değişikliği yapıldıktan itibaren 20 iş günüdür. Bu süre içerisinde bildirimde bulunmayanlara 480 TL para cezası uygulanıyor. Gerçeğe aykırı beyanda bulunmanın cezası ise 963 TL'dir. Bu para cezası tabliğ tarihinden itibaren 15 iş günü içerisinde sulh ceza mahkemelerine itirazda bulunulabilir. 

 

Adres değişikliği nasıl yapılır?

 

Adres değişikliği nasıl yapılır? 
1- Yeni evinizin adresini gösteren size ait bir fatura, abonelik sözleşmesi veya noterden tasdikli kira sözleşmesi edinin.
2- Bu doküman ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Kaymakamlık) başvurun.
3- Görevli memurun vereceği belgeyi alın.
4- Bu belgeyi yeni ikamet ettiğiniz yerin muhtarına götürün.
5- Muhtarın vereceği Form C belgesini alın.
6- Bu belgeyi de bina yöneticinize verin.