Afrika'nın dev inşaat potansiyeli Türkiye'ye açılıyor

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul bu yıl ilk kez Afrika'dan üç ülkeyi konut olarak ağırlamaya hazırlanıyor. YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, üç konuk ülkenin inşaata yılda 35 milyar dolar harcadığını açıladı.

Afrika'nın dev inşaat potansiyeli Türkiye'ye açılıyor

Türk yapı sektörünün en önemli fuar organizasyonlarından biri olan Yapı Fuarı-Turkeybuild bu yıl tek bir ülke yerine üç Afrika ülkesi, Kenya, Nijerya ve Mozambik'i konuk ülke olarak ağırlamaya ahazırlanıyor. 10-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 39. Yapı Fuarı-Turkeybuild ile ilgili bir açıklama yapan ITE Turkey ve YEM Fuarcılık Genele Müdürü Burcu Başer, 39. Yapı Fuarı-Turkey Build İstanbul'un iş geliştirme platformu kapsamında bir yeniliğe imza attıklarını ve "Konuk Bölge Projesi" ile ülkeye davet edilen üç ülkenin inşaata yılda 35 milyar dolar harcadığını açıkladı.

Konut ülkelerin dev inşaat potansiyeli
Konut ülkelerin inşaat sektöründe özellikle son yıllarda ciddi bir ivme katettiklerini ve son beş yılda inşaat sektörü büyümelerinin ülke ekonomilerinin önüne geçtiğini belirten Burcu Başer, yalnızca Nijerya'nın 2015 yılında 28.8 milyar dolarlık inşaat harcaması gerçekleştirdiğini söyledi. Başer, bu rakamın Kenya'da 5.1, Mozambik'te ise 1.12 milyar dolar olarak gerçekleştiriğini de vurgulayarak: "Kenya, Mozambik ve Nijerya’nın inşaat sektöründeki büyümelerindeki en büyük etken son yıllarda artarak devam ettirilen alt yapı çalışmalardır. Bölgede yol ve köprülerin iyileştirilmesi veya yeniden inşaa edilmesi gibi alt yapı çalışmaları gerçekleştirilmektedir..." dedi. 

İnşaat forumları: İran ve Suudi Arabistan
Etkinlik kapsamında son yıllarda artan yeni pazar arayışına yanıt olarak geliştirilen "İş Geliştirme Platformu" kapsamına İran ve Suudi Arabistan İnşaat Forumları'nın da dahil edildiği açıklandı.