Ağaoğlu: Darbenin başarısız olmasına bizden çok sevindiler

BAE ile ilişkilerin iyi olmadığı yönündeki söylentilerin asılsız olduğunu söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu: "Darbenin başarısız olmasına bizden daha çok sevinmişler..." dedi.

Cityscape 2016'da İstanbul Finans Merkezi'nin tanıtımını yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kötü olduğu yönündeki söylentilerin asılsız olduğunu söyledi. 15 Temmuz'da yaşanan olaylara BAE'nin destek vermesi nedeniyle siyasi ilişkilerin bozulduğu yönündeki haberlere değinen Ağaoğlu: "Son dönemde ilişkilerde bir yumuşama vardı. Ama şu anda siyaseten çok sıkıntılı. Ben 3 gündür buradayım, buradaki Körfez yatırımcıları Türkiye Ortadoğu'nun kalesi diyorlar. Darbenin başarısız olmasına bizden daha çok sevinmişler. Darbe olsaydı, domino etkisiyle Ortadoğu'yu da bitirirdi diyorlar. Bizi saniyesinde götürürdü diyorlar..." şeklinde konuştu. 

‘Körfez yatırımcısının iştahı güçlü"
Ali Ağaoğlu, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapmak konusunda iştahlı olduğuna da değinerek Dubai Cityscape'e satıştan çok Türkiye tanıtımı için katıldıklarını belirtti. Dış İşleri Bakanlığı'nın misyonunu üstlendiklerine de değinen Ağaoğlu: 

"Herkese Türkiye'yi anlatıyoruz. Buradaki yatırımcı Türkiye'ye yardımcı olmamız gerekiyor düşüncesindeler. Yatırım yapmaya çok hevesliler. Ama yanlış anlaşılmanın mutlaka düzeltilmesi gerekiyor. Burada siyasilerin de devreye girmesi gerekiyor. Biz o gerilimi hissediyoruz. Siyaseten bir gerilim var. O nedenle kendimizi daha iyi anlatmamız gerekiyor. Buradaki yatırımcı da tepedekilerin ağzına bakıyor.” ifadelerini kullandı.