Ağaoğlu: 'Dövizin durumu Türkiye için iyi'

Dolardaki hızlı yükselişi değerlendiren İşadamı Ali Ağaoğlu, 'Dövizin bu noktalarda olması Türk ekonomisi açısından olumlu...' dedi

Ağaoğlu: 'Dövizin durumu Türkiye için iyi'

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, dolardaki yükselişin yalnızca bizim ülkemize özel bir durum olmadığını söyledi. Dövizin bu düzeylerde bulunmasnıın Türk ekonomisi açısından olumlu olduğunu dile getiren Ali Ağaoğlu, ucuz doların Türkiye'nin başına dert olacağını belirtti.

Türkiye ekonomisi açısından iyi
Değerlendirmesinde doların ucuzlamasanını herkesin hoşuna giden bir durum olduğunu belirten Ağaoğlu:

'Ancak Türkiye cari yüksek bir ülke. Bu durumda ithalat cenneti oluyor. Türk ekonomisi bu tür krizlere alışıktır. Çabuk karar alabilen, bunu hemen uygulamaya koyabilen bir ekonomik yapımız var. Onun için belki döviz borcu olan birkaç firma bundan olumsuz etkilenebilir ama uzun vadede dövizin bu noktalarda olmasını Türk ekonomisi açısından daha olumlu görüyorum. Tabii bir noktada stabilize olması lazım. Bu şekilde dalgalı olması, insanların önünü görememesi açısından sakıncalı...' dedi.

Merkez Bankası, ekonomi yönetimine uymalı
Ali Ağaoğlu, Merkez Bankası'nın bağımıszı bir kurum olduğunu, buna karşın ekonomi yönetiminin sorumluluğunun da hükümete ait olduğunu belirtti. Açıklamasında, Merkez Bankası'nın ülkeden bağımsız olmadığına ve ülkenin ekonomi yönetimi doğrultusunda kararlar alması gerektiğine dikkat çeken Ağaoğlu: 

'Merkez Bankası tabii ki aldığı iç kararlarda bağımsız ama neticede bu ülkeden de bağımsız değil. Dövizin içeride yaşadığı bu dalgalanma, bu tartışmadan dolayı değil. Doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasında dünya konjonktürünün getirdiği dalgalanma var. İç tartışmaların buna etkisi olmadı mı? Oldu. Tartışmaların basın önünde değil, karşılıklı oturarak yapılması daha uygun olurdu ama dediğim gibi Merkez Bankası bu ülkeden bağımsız değil.' ifadelerini kullandı