Aidatlar neye göre belirlenir?

Apartman dairesinde oturanların her ay ödemesi gereken apartman aidatı neye göre belirlenir? işte yanıtı...

Aidatlar neye göre belirlenir?

Apartman dairesinde oturanların her ay ödemesi gereken apartman aidatlar neye göre belirlenir? işte yanıtı... 

Daire sakinlerinden toplanır

Apartman aidatı, apartmanın ortak giderleri için daire sakinlerinden toplanana paradır. Apartman aidatı ile ilgili Kat Mülkiyeti Kanunu'nda ilgili yasalar bulunuyor. Kanuna göre apartmanda kapıcı, bekçi, bahçıvan ve kaloriferci giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; apartman sigorta pirimleri ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ise arsa payları oranında katılım sağlaması gerekiyor. 

Ödenmesi zorunludur

Daire sahipleri, ortak yerleri kullanma hakkında vazgeçerek ve faydalanmaya ihtiyaç bulunmadığını belirterek payı ödemekten kaçınıyor. Gider payını ödemeyen daire sahipleri hakkında, diğer daire sahiplerinden her biri ya da yönetici tarafından dava açılıp, icra takibi yapılabiliyor. 

 

Aidatlar neye göre belirlenir?

Kiracı da aidat öder

Apartman aidatlarının belirlenmesi ile ilgili esaslar Kat Mülkiyeti Kanunu'nda belirtiliyor. Kanunen daire sahipleri kurulu tarafından belirlenen oranda aidat toplanıyor. Aidat ödemelerinin hangi tarihlerde yapılacağına da bu toplantılarda karar veriliyor. Aslında ev sahiplerinin ödemekte yükümlü oldukları apartman aidatı, kira sözleşmelerinde kiracı olacak kişiye aidatları ödeyeceği maddesi ile veriliyor. Böylelikle kiracı da aidat ödemesi yapıyor. 

Gecikmesi halinde tazminat ödenir

Apatman aidatı içerisinde; apartmanın genel aydınlatması, asansör parası, bekçi, bahçıvan, güvenlik, kapıcı, temizlik vb. birçok unsur bulunuyor. Sosyal alanları zengin olan sitelerde ya da apartmanlarda daha yüksek olan apartman aidatları, sitede yer alan süs bahçesi, havuz, yürüyüş parkuru, koşu parkuru gibi imkanları da kapsıyor. Gider payını ödemeyen daire sahibi, geciktiği günler için aylık yüzde 5 gecikme tazminatı ödemek zorundadır.