Akçansa 41 yıldır Çanakkale'de

41 yıldır faaliyet gösterdiği Çanakkale'de faaliyet gösteren Akçansa, yılda 5,5 milyon ton çimento üretim kapasitesiyle dikkat çekiyor

Akçansa 41 yıldır Çanakkale'de

41 yıldır faaliyet gösterdiği Çanakkale'de faaliyet gösteren Akçansa, yılda 5,5 milyon ton çimento ve 4,5 milyon ton klinker üretimiyle dikkat çekiyor. 

Akçansa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, Çanakkale'nin Akçansa için önemine dikkat çekerek, "Çanakkale'nin Akçansa için anlam ve önemi her zaman çok farklı olmuştur; çünkü Akçansa, Çanakkale topraklarında doğup büyümüştür. Adımızın, Türk tarihinde çok önemli bir yer tutan Çanakkale ile birlikte anılması bizi her zaman gururlandırmıştır" dedi.
"Akçansa'nın çalışmalarının odağında verimlilik ve sürdürülebilirlik var"

Akçansa'nın Çanakkale'deki faaliyetlerine değinen Mehmet Hacıkamiloğlu; 'Yarım asra yakın bir süredir Türk çimento sektörüne yön veren bir şirket olarak, yeni yatırımlarımızı enerji ve sürdürülebilir çevre alanına yönlendirmekteyiz. Bu doğrultuda yenilenebilir enerji kaynakları, atık yönetimi uygulamalarıyla verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı çalışıyoruz. Çanakkale Fabrikamızın enerji ihtiyacının %30'unu 2011 yılında faaliyete geçirdiğimiz Türkiye'nin ilk "Atık Isı Geri Kazanım Tesisi"nden elde ediyoruz. Ürettiğimiz elektrik, Çanakkale ili merkezinin evsel elektrik enerjisi tüketimine eşdeğer orandadır. Çanakkale Fabrikamızdaki "Alternatif Yakıt Besleme" yatırımımızı 2013 yılının Mart ayı itibarıyla devreye aldık. 11 milyon TL'lik yatırımla faaliyete geçen Alternatif Yakıt Hazırlama ve Besleme Tesisimiz, bugün Türkiye'nin lastik parçalayarak yakabilen ilk ve tek tesisidir.' diye konuştu.

"Çanakkale'de ürettiğimiz ürünlerle, ABD pazarının en büyük tedarikçisiyiz"
Akçansa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, Akçansa'nın Çanakkale'de kurulu limanı sayesinde ihracatta da önde gelen kuruluşlardan biri olduğunu söyleyerek; "Akçansa olarak, Çanakkale'de lojistik avantaja sahibiz. Limanımız sayesinde sadece yurt içinde yaptığımız satışlarla değil, aynı zamanda çimento ihracatında da Türkiye'nin en önde gelen kuruluşlarından biriyiz" açıklamasında bulundu.

Akçansa'nın yabancı ortağı Heidelberg
Cement'in katkısıyla ihracat pazarlarında önemli ve kalıcı pazarlar kazandığının da altını çizen Hacıkamiloğlu, "İhracatla ilgili faaliyetlerimizi, HeidelbergCement'in uluslararası kuruluşu olan HCTrading firması ile gerçekleştiriyoruz. ABD, Batı Afrika ülkeleri, Akdeniz Havzası, Rusya gibi çok farklı coğrafyalara ürün ve hizmetlerimizi ulaştırıyoruz. Sadece Çanakkale'de üretimini yaptığımız düşük alkalili çimento ihracatımız ile ABD pazarının en büyük tedarikçisi konumundayız" dedi.