Akıllı binaların özellikleri

Son yıllarda artan akıllı binaların temel amacı konfor ve güvenliğin sağlanması. Akıllı binaların özelliklerini sizler için derledik...

Akıllı binaların özellikleri

Konfor ve güvenliğin sağlanabilmesi için geliştirilen akıllı sistemler, binalardaki elektrik sistemlerinin izlenmesi ve yönetiminin kolay olmasını sağlıyor. Akıllı sistemler, konut sahiplerine enerji tasarrufu konusunda büyük avantaj sağlıyor. Son zamanlarda artan akıllı binalar konut sahibi olmak isteyenler için daha çok tercih ediliyor. İşte akıllı binaların özellikleri...

Akıllı bina sistemlerinin otomasyonunu eve kurabilmek için, 220 voltlık bir elektrik tesisatına sahip konutlar yeterli oluyor. Akıllı ev sistemlerinin maliyetleri ise 5 bin TL'den başlıyor. 

 

Akıllı binaların özellikleri

 

Akıllı binaların özellikleri

* Akıllı binalarda kullanılan otomasyon sistemleri ile elektrik, elektronik ve mekanik aletler birbirine entegre tek bir merkezen progrramlanarak çalıştırılabilirler. Hatta, arıza raporları alınarak istenildiğinde sisteme müdahale edilebilmesini sağlarlar. 

* Enerji tasarrufu için büyük avantajdır. Doğru seçilmiş ve doğru uygulanmış olan bir sistem, sağladığı iş gücü ve enerji tasarrufu ile 2-3 yıl içerisinde maliyetini amorti eder. 

* Akıllı binalardaki otomasyon sistemlerinin ortak amacı standardizasyon sayesinde hemen sonrasında ve konfor, güvenlik, enerji tasarrufu işlevlerinin entegre edilmesini sağlamak. 

* Akıllı bina sistemleri ya da akıllı ev sistemleri sayesinde mekanın aydınlık seviyesi, ışığın rengi, müzik, suyun şiddeti ve nereden akacağı, sıcaklığı belirlenebiliyor. 

* Sistem, dışarıdaki ve içerideki bitkilerinize güneş şiddeti ya da susuzlık durumuna göre çiçek sulaması yapabiliyor. 

* Akıllı bina sistemi, güneşin battığı saati saniyesine kadar hesaplayıp aydınlatmaları uygun olarak açıp kapatabiliyor. 

* Sabah uyandığınızda tek tuş ile banyoyu aydınlatabilir, perdeleri açabilir ya da kahve makinesini çalıştırabilirsiniz. 

* Evden çıkarken tek tuşla elektrik tüketimini durdurabilir ve tüm cihazları kapatabilirsiniz. Aynı işlemi evden çıktıktan sonra telefonunuzla da yapabilirsiniz. 

* Akıllı ev sistemi ile evde hangi cihazın ne kadar su ya da elektrik tüketimi yaptığını görebilirsiniz.