Akıllı şehir nasıl olunur?

Gelecekhane tarafından düzenlenen Şehir 2.0 etkinliğinde 'Akıllı Şehir Nasıl Olunur?' sorusuna yanıt arandı

Akıllı şehir nasıl olunur?

Gelecekhane tarafından düzenlenen Şehir 2.0 etkinliğinde 'Akıllı Şehir Nasıl Olunur?' sorusuna yanıt arandı. Halil Aksu tarafından yönetilen konferans ve panelden, gri yerine yeşil renklere ağırlık verilmesi gerektiği üzerinde duruldu. 

Geleceğin şehirleri için: Yeşil ve Kas
Halil Aksu'nun yaptığı açılış konuşması ile birlikte daha güzel yarınlar için çözülmesi gereken sorunlar ve bu bağlamda neler yapılabileceği masaya yatırıldı. Etkinlikte söz alan Engin Çomakçı Turkcell olarak geleceğin şehirleri için tasarladıkları vizyonu paylaşırken, İleri Görüş programının bu vizyonu gerçekleştirmek üzere tasarlandığını ifade etti. 

Şehir 2.0'ın yurt dışından gelen konuşmacılarından Libelium şirketi yöneticilerinden Javier Martinez de Akıllı Şehirlerde sensörlerin kullanım alanlarını ve kullanımın kolaylıklarını anlattı. İEA ekibinden İnanç Eray, şehirleri dönüştürürken yapılacak müdahalelerin açık kalp ameliyatı kadar zor olduğuna ve bu tür zorlu müdahalelerin ancak gerekli bilgiler sağlandığında başarılı olabileceğine dikkat çekti. Etkinliğin konuşmalar bölümündeki son konuşmacı olan Mehmet Kaptana ise veri üretiminde sağlanması gereken normları ve Elektronet'in bunun için ürettiği çözümleri dinleyicilere anlattı.

Gelecekhane'den Halil Aksu'nun katıldığı panel sonucunda Akıllı Şehirler için odaklanılması gereken başlıklar şöyle ortaya çıktı:

"Gri Yerine Yeşil"
Şehirlerin kapasiteleri her geçen gün arttırılıyor, geri dönülmez sonuçlar ile karşı karşıya kalmamak için mevcut ağaçların korunması ve hatta yeni yeşil alanların inşa edilmesi gerekiyor. Doğayla uyumlu, çevre dostu mimari ve yapılar büyük önem taşıyor.

"Motor Yerine Kas"
Şehir yaşamı yeni yeni hastalıklar getiriyor, öyle ki obezite gibi rahatsızlıklar neredeyse sadece şehirlerde görülen hastalıklar, bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkmasının en büyük sebebi yetersiz hareket. İnsanlar motorlu araçları tercih ederek sadece kendilerine değil aynı zamanda şehrin de sağlığını ciddi ölçüde olumsuz etkiliyor. Bunun için kaslarımızı kullanmalıyız ve ulaşım alanı başta olmak üzere hareket etmeliyiz.

"Kural Yerine Oyun"
Şehirlerdeki mahallelerin, parkların, pazarların tamamını tek bir merkezden yönetmek artık mümkün değil, bu tür yerlerin daha akıllı çözüm üretmesi ancak halka açılan data ve yerel yönetimler ile mümkün olacaktır. Bunun için bir an önce harekete geçilmesi gerekiyor.