Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi'nin 2023 hedefi

"Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi" çalışmaları kapsamına alınan Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Antalya'dan en az üç tanesinin 2023'e kadar dönüşümünü tamamlaması hedefleniyor

Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi'nin 2023 hedefi

"Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi" tüm hızıyla devam ediyor. Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Antalya'dan oluşan akıllı şehirlere dönüşüm çalışmalarının pilot uygulamasında 2023 yılına kadar en az üç kentin "akıllı şehir" dönüşümünü tamamlaması hedefleniyor.

2023'e kadar Türkiye'den en az 3 akıllı şehir çıkacak
Söz konusu şehirlerin Büyükşehir Belediye binalarına kurulacak Akıllı Çözüm Merkezi aracılığıyla ulaşım, enerji ve güvenlik gibi sosyal yaşam alanlarında "yönetimi tek merkezden" toplanacağı uygulama hakkında bilgi veren Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, atılan adımların Türkiye'nin teknolojik dönüşümünün en önemli parametlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Akçıl, çalışmalar kapsamında teknolojinin etkin kullanımının önem taşıdığını ve 6 farklı alanda yatırım projeleri ile hayatın kolaylaştırılacağını belirterek: "Ulaşımda bisikleti yaygınlaştırarak, metro istasyonlarında akıllı kütüphaneler kuracağız. Amacımız; bu çalışmalar ile sorunların çözümüne katkı sunmak ile beraber,  uygulamaların tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlamak. " dedi. 

Toplu ulaşımda bisiklet entegrasyonu
Akıllı kent projesinin en önemli ayağı, bisikletlerin toplu taşıma araçlarına entegrasyonu üzerinden yürüyor. Diğer taraftan trafik sorununu yüzde 25 oranında iyileştirecek adımlar atılacak. Bu kapsamda da akıllı kavşaklar ve duraklar oluşturulacak.