Akıllı Yıldızlar şehri dijital platformda!

‘Akıllı Yıldızlar’ Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin web sitesinin ardından Akıllı Yıldızlar Şehri oyunu da erişime açıldı

Akıllı Yıldızlar şehri dijital platformda!

Soyak’ın ilkokulları hedefleyen ‘Akıllı Yıldızlar’ Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin web sitesinin ardından Akıllı Yıldızlar Şehri oyunu da erişime açıldı. Gayrimenkul sektöründe öncü projelere imza atan Soyak, ‘Akıllı Yıldızlar Şehri oyunuyla hem enerji tasarrufunu öğretiyor hem de sürdürülebilir yaşam yaklaşımını çocuklara aşılıyor. Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk “Soyak adı bugün artık sürdürülebilirlikle anılıyor. Sürdürülebilirlik yaklaşımını odak edinmiş bir şirket olarak elimizi taşın altına koyduk. Ve Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Sosyal Sorumluluk projemizi başlattık. Çünkü kıt kaynaklardan üretilen, doğal gaz, elektrik gibi enerjilerin tasarrufu dünyanın geleceğini belirleyecek” dedi.

İstanbul ve İzmir’de 33 devlet okulunda gerçekleştirilecek olan “Akıllı Yıldızlar” projesinin, İstanbul’da bu öğretim yılı uygulamaya geçilen okullarında tanıtım günleri, eğitici, öğrenci ve veli eğitimleriyle Enerji Günleri Şenlikleri’nin ardından web sitesinin ve Akıllı Yıldızlar Şehri oyununun açılmasıyla projenin tüm ayakları hayata geçirilmiş oldu.

Geçtiğimiz mart ayında lansmanı yapılan Soyak’ın ilkokul öğrencilerini hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde gerçekleşen ve proje ortakları arasında İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile Bilgi Üniversitesi’nin yer aldığı Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin www.akilliyildizlar.com adresli web sitesi kısa sürede hızlı erişim almaya devam ediyor.

Web sitesinde yer alan on line ‘Akıllı Yıldızlar Şehri’ oyunu erişime açıldı. Akıllı Yıldızlar Şehri oyununun amacı enerji tasarrufu yaparak puan toplamak ve bu sayede karbon salımını azaltmak, ağaçları kurtarmak ve çevre dostu bir şehirde yaşamak. Akıllı Yıldızlar Şehri; ev, okul, sokak ve puan olmak üzere 4 bölümden oluşuyor. Çocuklar Akıllı Yıldızlar Okulu’nu tıklayarak oyunla ilgili bilgileri edinebiliyor, nasıl puan kazanacaklarını öğrenebiliyorlar. Çocuklar bu bilgileri edindikten sonra da Akıllı Yıldızlar Sokağı ve Akıllı Yıldızlar Evi’ne tıklayarak puan kazanacağı etaplara ulaşabiliyorlar. Puan merkezinden de kazandığı en yüksek puanları, kazandığı rozetleri ve kurtardığı ağaç sayısını öğrenebiliyorlar. Ev bölümünde toplam 6000 puan toplayabilenler Gümüş Akıllı Yıldız rozetine, tüm oyun içinde toplam 8000 puan kazananlar da Altın Akıllı Yıldız rozetine sahip oluyorlar.

En yeni kodlama teknikleri kullanılarak Türkçe tasarlanan oyunla ilgili olarak Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk şunları söyledi: “Soyak adı bugün artık sürdürülebilirlikle anılıyor. Sürdürülebilirlik yaklaşımını odak edinmiş bir şirket olarak elimizi taşın altına koyduk. Ve bu konuda ilkokullarla, öğrencilerle ve öğretmenlerle yol almak istedik. Soyak olarak, 2007 yılında hayata geçirdiğimiz ‘Geleceğe Bir Damla Sakla’ kurumsal sosyal sorumluluk projesinin ardından bu sefer enerji tasarrufu konusunda yine ilkokul öğrencilerini kapsayan Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Sosyal Sorumluluk projemizi başlattık. Çünkü su ve enerji gelecek için yaşamsal önemi olan iki unsur. Bunlar olmadan ne yaşam ne de üretim olur. Ve dünyamız bu iki konuda da ne yazık ki fakirleşiyor. Şimdi de enerji konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Yine hedefimiz öğrenciler ve çağımızın en önemli konusu enerjinin tasarrufu hakkında farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmek amacındayız.”