Akkuyu Nükleer'in 2017 hedefi

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde lisansın bu yıl içinde alınmasının planlandığını açıkladı.

Akkuyu Nükleer'in 2017 hedefi

Türkiye'nin ilk nükleer güç santralı olan Akkuyu'da inşaat süreci devam ediyor. Rusya'nan haber ajantsı Ria'ya açıklamalarda bulunan Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun 61. Genel Oturumu'nda lisansın bu yıl içinde alınmasının planlandığını söyledi.

Akkuyu inşaatı sorunsuz ilerliyor

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde hidrolik yapılar dahil inşaat işlerinin sorunsuz olarak sürdüğünü ve Türkiye'de diret olarak şirketin düzenleyicisi ile çalışıldığından dolayı lisansın 2017 yılı içinde alınmasının planlandığını dile getiren Lihaçev: "Genel olarak inşaat işlerinin sorunsuz biçimde yürüdüğünü görüyoruz. Bu nedenle gelecek dönem için iyimseriz..." açıklamalarında bulundu. 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olma özelliğini taşıyan Akkuyu, 2010 yılında Rusya ile imzalanan bir protokol ile uygulamaya alınmıştı. Burada inşa edilecek santral  ile 4.800 MGV kurulu güce sahip 4 reaktör ile elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor. 2023 senesine dek hizmete alınacak projenin tahmini yatırım bedeli ise 20 milyar dolar olarak belirlendi. 

Türkiye'de 3 nükleer güç santrali planı

Diğer taraftan Türkiye Hükümeti, farklı kentlerde hayata geçirilecek yeni nükleer santraller için de çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu ve Sinop'da inşa edilecek ilk iki nükleer güç santralinin ardından üçüncü santral için de çalışmaların devam ettiğini açıklamıştı. İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi'nde Türkiye'nin enerji ihtiyacına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, nükleer enerji hususunda son dönemlerde hızlandıklarına ve Akkuyu ile Sinop'un devreye girmesiyle Türkiye'nin enerji sorununun yüzde 10'luk kısmının karşılanacağına dikkat çekmişti. Cumhurbaşkanı ERdoğan: *Nükleer güç santralleri konusunda hızlandık. Sinop ve Akkuyu'nun ardından yeni bir nükleer santral için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Enerji ihtiyacımızın önemli  bir bölümünü Sinop ve Akkuyu'nun devreye girmesiyle  çözmüş olacağız..." ifadelerini kullanmıştı. 

Hedef: Türkiye'yi enerji merkezi haline getirmek

Türkiye üzerinden geçecek doğal gaz boru hatları ve paralelinde de nükleer güç santrallerinin işlev kazanmasıyla birlikte Türkiye'nin önemli bir enerji merkezine dönüşeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı ERdoğan, Türkiye'nin enerji talep artışında da OECD ülkeleri içinde Çin'in ardından ikinci sırada yer aldığına da dikkat çekti. Erdoğan: *Hedefimiz Türkiye'yi bir enerji üssü haline getirmektir." yorumunda bulunmuştu.