Akkuyu Santrali ne zaman tamamlanacak?

Akkuyu Nükleer A.Ş ve Rosatom’un sponsor olduğu "II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi" Cevahir Otel'de başladı

Akkuyu Santrali ne zaman tamamlanacak?

Akkuyu Nükleer A.Ş ve Rosatom'un sponsor olduğu "II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi"nde konuşan Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov: 'Akkuyu olarak nükleer rönesansa inanıyoruz. Dünyanın nükleer rönesanstan ne kadar çok şey öğrendiğini göreceğiz' dedi.

Diğer ülkelerin önüne geçme hedefi
Açıklamasında, Akkuyu Nükleer Santralinin inşaat, finans, arıtma, insan kaynakları stratejileri hazırladığını belirten Akhundov,  Akkuyu ile birlikte Türkiye'nin elektrik üretiminin 35 milyar kilowatt'a ulaşacağını vurguladı. Akhundov: 

'Türkiye nükleer rönesansın kıyaslanması için çok önemli bir örnek olacak. Biz Türkiye'nin diğer ülkelerin önüne geçmesini istiyoruz. Türkiye 50 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor. Elektrik üretmek için bunun büyük bölümünü harcıyor. Bu projeyle 3 milyar dolarlık bir kısmı Akkuyu'dan gelecek. Burada uranyum da üretiliyor. Bunun faydası olacak. Lisansımızı inşaat için almak üzereyiz.' dedi. 

Akkuyu kısa zamanda bitecek
Akkuyu Nükleer Santral Projesinin kısa zamanda tamamlanacağını belirten Akhundov sözlerine şöyle devam etti: 

'Biz burada Türk şirketlerine kapıyı açmak istiyoruz. Türk inşaat şirketlerinin çok yetenekli olduğunu düşünüyoruz. Hele ki limanlarda çok başarılı olduğunu biliyoruz. Projemiz yoğun bir şekilde ilerliyor. Her türlü Türk kaynağını kullanmak istiyoruz. Planlanan zamanda yapacağız. Elektrik üretimine başlayacağız. Bir söz var 'senin beynini ödünç alacağım' diye. Ben onu söylemiyorum ama vicdanını ve duygularını ödünç alayım demek istiyorum. Bu proje Türkiye'ye katkıda bulunacak bir proje. Biz nükleerin faydalarını biliyoruz. Nükleerin faydalarını da halka anlatmamız lazım. En azından bugüne kadar yapılanların takdir edildiğini göreceğiz.'