AKM ihalesi iki ay içinde yapılacak

Yıkım çalışmasının Şubat ayı içinde başladığı Taksim Atatürk Kültür Merkezi ihalesi için süreç netleşmeye başladı. TOKİ Başkanı Ergün Turan, iki ay içinde ihalenin gerçekleştirileceğini açıkladı

AKM ihalesi iki ay içinde yapılacak

Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, Taksim Atatürk Kültür Merkezi'nin yenilenme çalışmaları kapsamında iki ay içinde yapım ihalesinin gerçekeştirileceğini söyledi. Yıkım çalışmalarının Şubat ayında başladığı Taksim Atatürk Kültür Merkezi'nin modern bir mimari tasarım ile hayata geçirileceğini dile getiren Turan: "Cumhuriyet döneminin bugünden yarına kalan, en önemli projelerinden biri olacak." dedi. 

2008 yılından bu yana kullanılmıyordu

TOKİ Başkanı Turan, eski AKM binasının 2008 yılından bu yana kullanılmadığı ve yeni AKM Binasının gerek tasarımı, gerekse mimarisiyle gelecek kuşaklara miras kalacağını belirtti. Eski binanın yıkım çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu ve bu çalışmaların ardından Mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından opera binasına dönüştürüleceğini de vurgulayan TOKİ Başkanı Turan: "2 bin 500 kişilik opera salonu, konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüplhaneler, kafe ve restoranlarla büyük bir merkez olacak. Model, fonksiyon ve dizayn açısından iddialı bir proje olacak. Dünyaya örnek bir proje inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

AKM'nin yıkım çalışmaları tamamlanmak üzere

İlk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan Taksim Atatürk Kültür Merkezi binasının yenilenme projesi kapsamında yıkım çalışmaları Şubat 2018 döneminde başlamıştı. Binanın deprem dayanıklılığına sahip olmaması ve güçlendirme çalışmalarının işlevsiz olması nedeniyle başlatılan yeni projenin mimarı da, ilk AKM'yi inşa eden mimar Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu Murat Tabanlıoğlu olacak. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yeni projenin çok sayıda yaşam alanı ve donatı barındıracağına dikkat çekerek, yıkım faaliyetlerinin ise sona yaklaştığını söyledi. 

Yıkım Şubat ayında başlamıştı

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yıkımı ve yerine inşa edilecek Opera Binası hakkında kamuoyuna bilgi verilen Atatürk Kültür Merkezi'nde ilk çalışmalar başladı. İstanbul Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi binasına gelen işçilerin camları kırmaya başladıkları görüldü. Yıkımın tamamlanmasının ardından hayata geçirilecek yeni Opera Binasının 2019 yılının ilk çeyrek döneminde tamamlanması hedefleniyor. 

Yeni Atatürk Kültür Merkezi tanıtım filmini izlemek için tıklayın...

Taksim AKM'de yıkım çalışmaları başladı

İstanbul ve Taksim'in anıt binalarından Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkım çalışmaları başladı. Güçlendirme çalışmaları gerçekleştirilemeyecek şekilde hasar aldığı saptanan binanın yenilenmesi ve yerine çok katmanlı sosyal alanlar içeren Opera Binası'nın inşasıyla ilgili proje geçtiğimiz senenin sonlarına doğru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuyouna açıklanmıştı. Hürriyet'te yer alan habere göre eski binada çok sayıda işçinın çalışmalara başladığı ve AKM'nin camlarını kırmaya başladığı görüldü. Yıkım çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni binanın inşasına geçilmesi ve bu binanın da 2019 yılında hizmete açılması bekleniyor. 

 

AKM'de yıkım başladı

 

2 bin 500 kişilik yeni opera binasına doğru

Taksim Atatürk Kültür Merkezi'nin yerine yapımı gerçekleştirilecek Opera Binası ise 2 bin 500 kişilik kapasitesiyle dikkat çekiyor. Bina bünyesinde 800 kişilik bir tiyatro salonu, 285 kişi kapasiteli bir sinema salonunun yanı sıra 250 kişilik oda tiyatrosu ve 1000 kişi kapasiteli bir de konferans salonu yer alacak. 885 araçlık bir otoparkın destekleyeceği Taksim'in yeni AKM binasında ayrıca bir sergi salonu, bir kütüphane ve en üst katta ise geniş İstanbul manzarasına sahip bir restaurant yer alacak. Binanın dış cephesinde ise büyük bir ekran aracılığıyla içerideki etkinliklerin dışarıya yansımasına da olanak tanınacak. Projeyi, ilk Atatürk Kültür Merkezi Binası'nın Mimarı Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu, Murat Tabanlıoğlu hayata geçirecek. 

Atatürk Kültür Merkezi'nin yeniden inşa süreci

Taksim Atatürk Kültür Merkezi'nin yeniden inşa süreci, Aralık 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Yeni Atatürk Kültür Merkezi binasının 2019 yılının ilk çeyreğinde hizmete açılacağı bilgisini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bilimsel verilere karşın binanın yenilenmesine karşı çıkanları eleştirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan: "En nihayetinde bilimin, aklın ve mantığın yoluna gelindi. AKM'nin inşa süreci başladı. Ancak üzgünüm. Çünkü bu iş çoktan bitmiş ve milletimizin hizmetini sunulmuştu. Bu 10 yıl boyunca engellendi. Bunu engelleyenlerin kaybettiği bir şey yok. Ama hesabını kim verecek..." demişti. 

Belli günlerde değil her gün aktif bir kültür merkezi için

Yeni Atatürk Kültür Merkezi Binasının yalnızca belli gün ve saatlerde değil, her an hareket halinde olacak bir mekan konsepti ile inşa edileceği bilgisini de veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Kıraathaneler ve toplanma alanları olacak. Terasta hizmet verecek ve yerel lezzetleri doğru sunumla dünyaya sunacak lokantalar ve özel mekanlar barındıracak. Çok yönlü ihtiyaca yanıt verecek çok amaçlı bir yapı oluşturacağız. İstanbul'daki turizm faaliyetlerinin de ivme kazanmasını sağlayacağız. 2019 yılı sonuna kadar bitireceğiz inşallah. Türkiye ve İstanbul'a hayırlı olsun.." demişti.