Allianz, iş dünyası risk raporunu açıkladı

Allianz Global Corporate & Specialty uzmanları, küresel işletmelerdeki olası riskleri inceledi

Allianz, iş dünyası risk raporunu açıkladı21 Eylül 2013 / emlakwebtv
Sigorta sektöründe dünyanın önde gelen sigorta ve finans şirketlerinden Allianz tarafından hazırlanan risk raporu, işletmelerin karşılaşabileceği riskleri sıralıyor. İlki 2011 yılında hazırlanan raporun ikincisi, 28 ülkeden 500’ü aşkın Allianz uzmanının katılımı ve değerlendirmesiyle hazırlandı. 2012 Allianz İş Dünyası Risk Raporu’na göre uzmanların yüzde 45.7’si şirketleri bekleyen risklerin zirvesine işlerin durma noktasına gelmesini koyuyor. İkinci sırada yüzde 43.9 ile doğal felaketler gelirken, yangın riski yüzde 30.6 ile üçüncü sırada yer alıyor.
2011 yılında listenin en üstlerinde yer alan ekonomik risk başlığı bu sene çeşitlendirilerek piyasa dalgalanmaları, piyasada durulma, Euro bölgesinde kırılma gibi alt kırılımlara ayrılırken, söz konusu unsurların da şirketler için halen yüksek risk potansiyeli taşıdığına dikkat çekiliyor.
İlk 10 risk
2012 İş Dünyası Risk Raporu küresel risklerde ilk 10 maddede, yüzde 45.7 ile işlerin durma noktasına gelmesi, yüzde 43.9 ile doğal felaketler; yüzde 30.6 ile yangın, patlama, yüzde 17.1 ile yasa ve düzenlemelerde değişiklik, yüzde 16.6 ile yoğunlaşan rekabet, yüzde 13.4 ile kalite düşüşleri ve seri hatalar, yüzde 12.6 ile piyasa dalgalanmaları (kur, faiz vb), yüzde 12.3 ile piyasanın durması veya gerilemesi, yüzde 12.1 ile Euro Bölgesi’nde kırılma ve yüzde 10.4 ile itibar veya marka değeri kaybı yer alıyor.
Sektörlere göre riskler
Raporda sektörlere göre yapılan dağılımda ilk üç riskin istisnalar haricinde tüm sektörler için geçerli olduğuna dikkat çekilirken, üretimin hiç olmadığı ya da çok az olduğu telekomünikasyon ve IT gibi gibi bazı sektörlerde yangın riskinin daha düşük olduğu ifade ediliyor. Savunma ve havacılık sektöründe beklenen yoğun rekabet, sektörel risklerde piyasa dalgalanmaların önüne geçiyor. Kimya ve Eczacılık sektöründe yaşanan yasa ve düzenlemelerdeki değişiklikler sektörü önemli derecede etkilerken, yanıcı maddelerin yoğun kullanılmasından dolayı yangın ve patlama riski bu sektörde daha da öne çıkıyor. Euro Bölgesi’ndeki muhtemel bir kırılma ise Finans sektörünün ilk sıraya koyması gereken risk olarak gösteriliyor. Denizcilik ve taşımacılık alanında hırsızlık ve yolsuzluk ilk risk olarak gözükürken, yenilenebilir enerji alanında yasa ve düzenlemelerdeki değişikler listenin ilk sırasında yer alıyor. Telekomünikasyon, Bilgi Teknolojileri ve Teknoloji sektöründe enerji kesilmeleri önemli riskler arasında işaret ediliyor.
Sektörlere göre riskler
Havacılık
İşlerin durması %53
Doğal felaketler %35
Yoğunlaşan rekabet %26
Piyasa dalgalanmaları %21
Yangın ve patlama %18

Kimya ve Eczacılık

İşlerin durması %51
Doğal felaketler %30
Yasa ve düzenlemelerde değişiklik %28
Yangın ve patlama %26
Kalite düşüşleri, hatalı üretim %26

Finansal Servisler

Euro Bölgesinde Kırılma %36
Doğal felaketler %33
Yasa ve düzenlemelerde değişiklik %31
Kredi olanakları %26
İşlerin durması %21

Denizcilik ve Taşımacılık

Doğal felaketler %38
Hırsızlık, yolsuzluk %38
İşlerin durması %31
Yangın ve patlama %31
Yoğunlaşan rekabet %31

Yenilenebilir Enerji

Doğal felaketler %43
İşlerin durması %43
Yasa ve düzenlemelerde değişiklik %43
Kalite düşüşleri, hatalı üretim %37
Yangın ve patlama %30

Telekomunikasyon, Teknoloji, Bilgi Teknolojileri

Doğal felaketler %42
İşlerin durması %42
Teknolojik yenilikçilik %42
Sanal suçlar, IT hataları %38
Enerji kesilmeleri %21