Alo 181 kentsel dönüşüm hattı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan Alo 181 çağrı merkezi bakanlık mevzuatı kapsamında tüm soruları ve şikayetleri değerlendirerek kentsel dönüşüm hakkında da yol gösterici oluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurduğu Alo  181 çağrı merkezi, vatandaşlarla birebir iletişim sağlayarak, çözüm ve hizmet odaklı çalışıyor.  7 gün 24 saat hizmet veren hat, daha yaşanabilir bir çevre ve daha bilinçli bir toplum oluşturma gayretiyle çalışmalarını sürdüren Alo 181 hattı, çevre sorunları, hava, su, toprak, radyoaktif kirlilik, gürültü ve atık konulu şikayetleri değerlendiriyor. Bunun yanında bakanlık mevzuatına ilişkin tüm konularda çağrı merkezinden bilgi alınabiliyor. Çevresel Etki Değerlendirme, Mekansal Planlama, Tabiat Varlıkları, Yapı Denetim ve  Mesleki Hizmetler bakanlığın kapsadığı konular arasında yer alıyor. Çağrı merkezi Türkiye’nin 81 ilinden gelen şikayet, ihbar ve bilgi taleplerini değerlendirerek, denetimleri gerçekleştiriyor. En kısa zamanda da vatandaşlara geri dönüş yapılıyor.

Kentsel dönüşüm ile ilgili her soruda Alo 181

Alo 181 Türkiye’nin en önemli gündem maddesi haline gelen kentsel dönüşüm konusunda da tüm merak edilenlere cevep veriyor. 6,5 milyon binanın yenilenmesi gereken afet riski altındaki alanların dönüşümünde, vatandaşlar öğrenmek istedikleri her şeyi Alo 181 hattından öğrenebiliyor. Riskli bina tespiti nasıl yapılır, yıkımdan sonra nerede kalınır, kira yardımı kimlere ne oranda yapılır, kaçak yapıların durumu, hacizli dairenin durumu, kredi süreci gibi konularda vatandaş aydınlatılıyor. 24 saat hizmet veren Alo 181 hattı, Tapu ve Kadastro alanında da hizmet veriyor. Bu sayede tapuda online randevu işlemleri telefonla çözülüyor.

Alo 181 hattında işlemler şu şekilde ilerliyor; öncelikle çağrı merkezine gelen başvurular kayıt altına alınıyor. Gelen ihbar ve şikayetler ilgili il müdürlüklerine aktarılıyor. Gerekli incelemeler yapılarak vatandaşa 15 gün içinde geri dönülüyor.