Altın Yumurtlayan Semtler: Fikirtepe

Deneyimli emlak editörleri, Bülent Yoldaş ve Bülent Ekimci Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecini ve merak edilenleri anlatıyor. İZLEYİN

22 Kasım 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş - Bülent Ekimci
İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tüm kentleri baş döndürücü bir hızla dönüşüyor, değişime uğruyor. İstanbul’un taşı toprağı altın denirdi. Bu söz, günümüzde daha da bir anlam kazanıyor. İstanbul’da artık mahalleler, semtler, meydanlar eskisi olmayacak. İstanbul’da her geçen gün yeni dönüşüm, yenileme alanları ilan ediliyor. Birbiri ardına yeni ulaşım, alt yapı projeleri açıklanıyor. Bu projeler değişimi, dönüşümü tetikliyor. Siz, emlakwebtv.com takipçilerinin bu değişimi ve dönüşümü yakından takip edebilmeleri için “Altın Yumurtlayan Semtler” programımız yayına başlıyor. Emlakwebtv.com Genel Yayın Koordinatörü Bülent Yoldaş ve Para Dergisi Emlak Editörü Bülent Ekimci, semt semt gezerek İstanbul’un altın yumurtlayan semtlerini sizlere tanıtacak.

Altın yumurlayan 'Fikirtepe'yi' kesmeyin!
Fikirtepe’de kentsel dönüşüm süreci yaklaşık 1 yıl önce başladı. Hazır kıta bekleyen projeler yeni imar planının çıkmasını bekliyor. www.emlakwebtv.com hem firma sahiplerini hem belediyeyi, hem de Fikirtepelileri uyarıyor. éAç gözlülük ve fırsatçıkık yaparak "altın yumurtlayan tavuğu" kesmeyin.

Fikirtrepe, İstanbul’da kentsel dönüşümün ilk başladığı semtlerden biri. Semtteki, metrobüs durağının her iki yakasında da inşaat firmaları anlaştıkları hak sahiplerinin binalarının duvarına “Proje Alanı” tabelalarını asmış, Hemen her binanın duvarında tanınmış bir inşaat firmasının tabelası var. Adana'da binlerce konut üreren Baysaş'ta İstanbul2daki ikinci projesini Fikirtepe'de gerçekleştirecek. KentPlus markasını yaratan Emay İnşaat, Uphill, Deluxia ve Evora projelerini inşa eden Teknik Yapı, Mashattan ve Almondhill projeleri ile markalaşan Taş Yapı, Autopia, Flyinn ve Capacity alışveriş merkezleriyle ismini duyuran Keleşoğlu ve İstanbul Akvaryum projesini yapan Nuhoğlu gibi tanınmış inşaat firmaları, Fikirtepe’de birçok hak sahibi ile anlaşma yapmış.

Yıkımlar başladı
Kadıköy’ün girişinde çarpık yapılaşması ve eski binalarıyla dikkat çeken Fikirtepe’de, 6 bin civarında irili ufaklı bina bulunuyor. Eğitim, Dumlupınar ve Merdivenköy mahallelerinin bir kısmını da içine alan ve 30 hektarlık bir alana yayılan Fikirtepe’de, 40-50 bin hanede 200 bin kişi yaşıyor. Aslında yaşıyordu demek daha doğru olur. Çünkü semtteki binaların bir bölümü tamamen boşaltılmış, Kapıları ve pencereleri sökülmüş birçok bina yıkılmayı bekliyor. Bazı arazilerde de binalar tamamen yıkılmış. Bölgede yaşayanların çoğu İçirenköy’deki Fındıklı’ya ve Kayışdağı’na taşınmış.

Sabırsızlıkla İBB'nin yeni planı bekleniyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fikirtepe’nin 1/1000’lik imar planlarını hazırlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, geçtiğimiz günlerde, bölgede bina yüksekliğinin 80 metreyi geçemeyeceğini açıkladı. Bölgede yapılacak imar değişiklikleri yavaş yavaş şekillense de henüz kimse yeni imar planının nasıl çıkacağını bilmiyor. Ancak yeniden bir düzenleme yapan İBB,bölgedeki adaları birleştirerek sayıyı 120’den 56’ya düşürmüş. Bölgedeki hak sahipleri ile görüşürken, İBB’nin yolları arsalara dahil etme kararından vazgeçtiğini öğrendik. Bu karar gerek Fikirtepeliler, gerekse burada inşaat yapacak firmaların tepkisini çekmiş. Kısa sürede İBB'nin bu kararından vazgeçerek, yeni planı açıklaması bekleniyor.
Fikirtepe’nin iç bölgelerinde bazı adalara sadece konut ve bazı adalara ise konut+dükkan olarak imar çıkması bekleniyor. Metrobüs yoluna paralel olan Hızırbey Caddesi’nde ise konut+ticari alan olarak imar çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Metrekare fiyatları 6-7 bin TL’ye çıkan cadde, Fikirtepe’de rayici en yüksek olan bölge.

Adım başı irtibat bürosu bulunuyor
Baysaş İnşaat, Anka Yapı, Maritaş, Sevgili Yapı, Eko Grup (Ekşioğlu Yapı), Palmadoro May İnşaat, Taş yapı, Keleşoğlu Eba, Teknik Yapı, Emay İnşaat, Sefa İnşaat ve Koyuncu İnşaat, İslamoğlu İnşaat, Selimoğlu İnşaat, Usta İnşaat, Birleşim İnşaat ve Yazıcı Group, Saka İnşaat, Merttaş Yapı ve CC Yapı bölgede hak sahipleri ile anlaşan firmalar. Toplam 56 adaya ayrılan Fikirtepe’de dört adadaki hak sahiplerinin tamamıyla mutabakat sağlandığı söylense de hemen her adada ufak tefek pürüzler yaşanıyor. Maritaş, Sevgili Yapı ve Palmadoro May İnşaat gibi bazı inşaat firmaları kendi irtibat bürolarını açmış. Emay İnşaat adına ise 3069, 3070, 3071, 3072 ve 3074 nolu adalardaki hak sahipleri kendileri irtibat bürosu kurmuşlar. Sefa İnşaat-Koyuncu İnşaat Ortaklığı’nın Kozayaşam Şirketi ile anlaşan 3075, 3076, 3077, 3078, 3079, 3080, 3081 ve 3082 nolu adalardaki hak sahipleri ise kendilerine eski Fikirtepe Murat Bahçe Sineması’nın sahibi Hacı Çayırbora’yı başkan seçmiş.

Çoğunluk yasası bekleniyor
İrtibat bürolarındaki firma yetkilileri ve hak sahipleri ile yaptığımız görüşmelerde, Baysaş, Maritaş, Emay İnşaat, Anka Yapı ve Teknik Yapı’nın inşa yapacağı arazilerde mutabakat sağlandığı söyleniyor. Emay İnşaat’ın bulunduğu adalarda ise imza atmayan tek kişi kalmış. İnşaat firmalarının işe başlayabilmesi için hak sahiplerinin tamamının imzalaması ise şart. Görüştüğümüz hemen her yetkili ve hak sahibi temsilcisi bu konuda dert yanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı deprem riski taşıyan bölgelerin dönüşümünü öngören 3/2 çoğunluk şartını kabul eden tasarı yasalaştı ama yönetmelikler yayınlanmadığı için uygulanamıyor. Bölgede yaşayan ve hak sahibi olan herkesin ortak görüşü ise şu: “ Çoğunluk Yasası mutlaka yürürlüğe girmeli.”

Demografik yapı değişecek
Kentsel dönüşüm bölgeleri içinde belki de en şanslı yer Fikirtepe. Aralarında anlaşabilirlerse, ceplerinden hiç para çıkmadan yeni bir ev sahibi olacaklar. Ancak gelişmeleri takip etmek için gittiğimiz Fikirtepe’de, görüştüğümüz herkes bölgedeki demografik yapının değişeceği görüşünde. Hak sahiplerine babadan miras kalan araziler, evler ve dükkanlar yıkılıp yerlerine yeni projeler yükseldikçe, bölgenin kendine özgü yaşam tarzının değişeceği kesin. Fikirtepeliler, kat karşılığı alacakları daireleri satıp kendi yaşam tarzlarına uygun olan yerlere taşınmayı planlıyor. Bazı hak sahipleri, daha şimdiden protokol imzaladığı şirketlerdeki hissesini bile satışa çıkarmış. “Kentsel dönüşüm gerçekleştiğinde, bizim buralarda oturmaya gücümüz yetmez” diyorlar. Bölgede kentsel dönüşüm tamamlandığında ise 70 bin daire yeni sahiplerine kavuşacak.