Anadolu yakasına 3 milyarlık değer katacak

Şua İnşaat, 2015’te Fikirtepe ve Kartal Yunus’ta iki projeye start verecek. Şirketin Ataşehir Barbaros ve Göztepe Merdivenköy’de kentsel dönüşüm çalışmaları da devam ediyor. Şua İnşaat’ın hedefi Anadolu yakasına 3 milyar liralık yeni değer katmak

Anadolu yakasına 3 milyarlık değer katacak

Şua İnşaat, İstanbul Anadolu yakasında ses getirecek projelere imza atmaya hazırlanıyor. Anadolu yakasına toplam 3 milyar TL'nin üzerinde değer katmaya hazırlanan şirket, ilk adımı Fikirtepe ve Kartal Yunus'ta atacak. Şua İnşaat, Göztepe Merdivenköy ve Ataşehir Barbaros mahallelerinde proje geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu iki proje de kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçecek.

Fikirtepe'de düğüm çözüldü
İstanbul Anadolu yakasının yeni yaşam, ticaret ve alışveriş merkezi olmaya aday, İstanbul'un ilk kentsel dönüşüm alanlarından Fikirtepe'de birbirini ardına projeler yükselmeye başladı. Uzun dönemdir Fkirtepe'de yaşanan sorunlar da bir bir çözülüyor. Şua İnşaat da Fikrtepe düğümünü çözen firmalar arasına girdi. 24 bin metrekarelik bir alanda kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmek için kolları sıvayan şirket, bu alandaki haksahiplerinin büyük çoğunluğu ile anlaşma imzalamış, geriye sadece 400 metrekarelik alandaki hak sahipleri kalmıştı. Bu hak sahipleriyle uzlaşılamayınca 'Acil Kamulaştırma' yöntemi devreye girdi ve düğüm çözüldü.

3 blokta 750 daire
Şua İnşaat Satış ve Pazarlama Korrdinatörü Ahmet Sarıcalı, 15-20 gün içinde kamulaştırma sürecinin tamamlanarak ruhsat sürecinin de tamamlanacağını açıkladı. Sarıcalı, yazdan önce Fikirtepe projesinin satışlarına başlamayı hedeflediklerini söyledi. Mimar Adnan Kazmaoğlu imzasını taşıyan Şua İnşaat Fikirtepe projesi hakkında da bilgi veren Sarıcalı, "Fikirtepe'nin en iddialı projelerinden birini hayata geçireceğiz. Proje alanımız Fikirtepe'nin en üst noktasında yer alıyor.3 blok olarak yükselecek projemiz'de az sayıda 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere yaklaşık 750 konut yer alacak. 3 kulenin birleşim noktasında tivari alnlar ve sosyal alanlar ile rekreasyon alanları bulunuyor" dedi.

Kartal'a mega proje
Şua İnşaat, Kartal Kentsel Dönüşüm Alanı içinde bulunan Eczacıbaşı Vitra ve Mutlu Akü arsaları ile DAP İst Marina projesine komşu 170 bin metrekarelik arazideki projesi için de gün sayıyor. Ahmet Sarıcalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilen bölged için imar lanı çalışmalarının son aşamaya geldiği bilgisini vererek, proje hazırlıklarının tamamlak üzere olduğunu 2015'te projeji satışa çıkartmayı hedeflediklerini anlattı. Ahmet Sarıcalı Katal Yunus proje alanının özel sektör tarfından proje gerçekleştirilecek tek parçada en büyük kentsel dönüşüm alanlarından biri olduğuna dikkat çekerek, "Burada 3 binin üzerinde bağımsız bölüm yer alacak. Karma kullanımlı olarak planlanan projede konutlar, ofis alanları ve çarşı yer alacak. Ayrıca proje içinde teraslı, özel bahçeli loft dairelere de yer vereceğiz. Projenin hemen önünde Marmaray İstasyonu bulunuyor" diye konuştu.

Dönüşüme odaklandı
Ahmet Sarıcalı Şua İnşaat olarak kentsel dönüşüme odaklandıklarını belirterek, Göztepe Merdivenköy'de 350 konutluk rezidans projesi'nin yanı sıra, Ataşehir Barbaros Mahallesi'nde de 30 bin metrekarelik alanda proje geliştirme çalışmalarına devam ettikleri bilgisini verdi. Sarıcalı bu iki projedede kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hak sahipleriyle büyük oranda anlaşmaların sağlandığının altını açizdi.