Ankara gelişiyor, lokasyon önem kazanıyor

Onursal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, Ankara'nın hızlı bir coğrafi gelişim içinde olduğunu söyledi.

Ankara gelişiyor, lokasyon önem kazanıyor

Onursal AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, İstanbul nasıl Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli ve Sakarya ile birleştiyse Ankara'nın da hızlı bir coğrafi gelişim içinde olduğunu söyledi.

Bu büyümenin kentin kalkınması için son derece önemli ve gerekli olduğunu bildiren Öngün, "Elbette gelişim bir kent için olmazsa olmazdır. Hele bahsettiğimiz kent 'Başkent' ise büyümenin desteklenmesi gerekiyor. Ancak bu büyümenin de kentin kaldırabileceği, ulaşımın aksamayacağı şekilde gerçekleştirilmesi lazım. Günümüzde gayrimenkul yatırımında en çok ulaşım kolaylığına dikkat ediliyor. Çünkü insanlar evden işe giderken yolda saatlerini harcamak istemiyor" dedi.

Lokasyonun önemi ve trafik yoğunluğu
Öngün, Başkent'e gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin her zaman kazançlı çıkacaklarını ancak, doğru lokasyonlardaki yatırımların çok daha fazla kazandıracağını ifade ederek, şunları söyledi:

"Gayrimenkul alacağınız zaman iki temel unsur önemli. Biri yatırımın kent merkezine kuş uçuşu mesafesi, diğeri ise trafik yoğunluğu. Ankara'da Eskişehir Yolu bölgesi de hem kent merkezine yakınlığı hem de nezih yaşam sunması noktasında öne çıkıyor. Ancak bölge artık potansiyelini aşmaya başladı. Bu güzergahtaki Yapracık, Temelli gibi bölgelerin de büyümesi halinde yol talebi kaldıramayacaktır. Özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde yolda araçla ilerlemek çok güç. Yaşamkent'ten 23 kilometre yol kat ederek Başkent'in yeni merkezi olan Çukurambar'da bulunan işyerine gitmek isteyenler çok büyük sıkıntı yaşıyor, eğer alternatif bulvarlar açılmazsa yaşayacak da. Alternatif bulvar için ise şu an ne yazık ki alan kalmadı. Otobanın dışında bulunan arsalarda metrekare fiyatı 1.000 dolarken, kuş uçuşu 20 kilometre mesafede bulunan üstelik Çankaya'ya da yakın konumdaki kentin doğu aksında ise metrekare fiyatı sadece 5-6 lira. Ankara'nın yeni merkezi Çukurambar'a daha yakın mesafede bulunan ve çok sayıda kişinin bilmediği doğu aksındaki arsalar ve kentin güney lokasyonu ise yüzlerce kat değer kazanabilir."

Anadolu Bulvarı'nın popülaritesi artıyor
Bu noktada yatırımcılar için yeni adreslerin öne çıktığını vurgulayan Öngün, bu adreslerden en önemlisinin ise Anadolu Bulvarı olduğunun altını çizdi.

Öngün, "Eskişehir Yolu'nun geçmişte gördüğü ilgi, önümüzdeki dönemlerde özellikle ulaşım sorunu nedeniyle azalacak. Bu noktada Anadolu Bulvarı gibi şehir merkezine yakın, geniş, bakir bölgeler göz önünde bulundurulmalı. AK Saray'ın kent merkeziyle bağlanmasını da sağlayan ve yeni protokol yolu olarak tanımlanan bu yol yatırımcılar tarafından keşfedilmeye başlandı. Bir kere bölgede ulaşım sorunu yok. Geniş bulvar çok kısa sürede kent merkezine ulaşmanızı sağlıyor. Bunun yanında önümüzdeki aylarda hizmete girmesi beklenen Avrupa'nın en büyük eğlence merkezi olacak Ankapark, kentin önemli AVM'leri de bulvar üzerinde bulunuyor. Çevrede inşa edilen projeler yapılan yatırımlar sayesinde oldukça değer kazanmaya başladı. Yatırım yapmak isteyenlerin bulvarı mutlaka değerlendirmesini öneriyorum" ifadelerini kullandı.