Ankara-İstanbul hızlı tren hattı açılışı için kesin tarih!

5 Temmuz 2014’teki açılışı ertelenen Ankara-İstanbul hızlı tren hattının yeni açılış tarihi belli oldu. Peki hat ne zaman açılacak?

Ankara-İstanbul hızlı tren hattı açılışı için kesin tarih!

2 Temmuz 2014 / Emlakwebtv
Sabotajlar nedeniyle daha önce 2 kez ertelenen Ankara-İstanbul hızlı tren hattının 5 Temmuz 2014’teki açılışın da iptal edildi. Projenin ne zaman hizmete gireceği merak edilirken, açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’dan geldi. Buna göre Bakan Lütfi Elvan, Ankara İstanbul YHT hattını 11 Temmuz’da açmayı planladıklarını söyledi.

523 kilometrelik hat uzunluğuna sahip Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı sayesinde iki şehir arasındaki yolculuk süresi 3 saate düşecek. Saatte 250 kilometrelik hızla hareket edecek hızlı tren toplamda 9 istasyondan oluşacak. Bu istasyonlar ise şöyle; Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik.

Ankara İstanbul hızlı tren bilet fiyatı ne olacak?
Günde yaklaşık 50 bin, yılda ise 17 milyon kişinin kullanacağı hızlı trende bilet fiyatı da belli oldu. 70 TL olarak belirlenen hattın bilet fiyatları belirli gün ve saatlerde daha düşük tutulabilecek.