Ankara İstanbul Hızlı Tren hattı ne zaman açılacak?

Saatte 250 km/sa hızla hareket ederek, İstanbul ile Ankara arasındaki yolculuk süresini 3 saate düşürecek olan Ankara İstanbul hızlı tren hattı ne zaman açılacak? İşte yanıtı.

Ankara İstanbul Hızlı Tren hattı ne zaman açılacak?

26.12.2013 

Ankara Eskişehir etabının tamamlandığı Ankara İstanbul hızlı tren hattı son durum bilgileri ışığında, hatta test sürüşleri devam ediyor. Test sürüşleri hattın Arifiye istasyonunda da başlamış bulunuyor. Peki Ankara İstanbul hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

İki şehir arasındaki mesafeyi 3 saate indirecek hattın 2014 yılının Ocak, en geç de Mart ayında hizmete açılması planlanıyor. Saatte 250 km/sa hızla hareket edecek tren hattının uzunluğu ise 523 km olacak.

Ankara İstanbul arası kaç saat?

Hızlı tren hattının tamamlanmasıyla İstanbul’dan hareket eden yolcu, sadece 3 saat sonra Ankara’ya ulaşabilecek. Bu yolculuk süresi eski demiryolu ile 7 saat sürerken, karayolu ile 5.5 saat sürüyor.

24 km’lik Ankara Sincan, 15 km’lik Sincan Esenkent ve 206 km’lik Esenkent Eskişehir etaplarının tamamlandığı projede İstanbul Ankara arası ise 2014 yılında hizmete girecek. 

Ankara İstanbul hızlı tren durakları 

İstanbul Ankara Hızlı Tren durakları ise şunlar olacak;

-Polatlı

-Eskişehir

-Bozüyük

-Bilecik

-Pamukova

-Sapanca

-İzmit

-Gebze

-Pendik