Ankara'nın sembolü yenileniyor

Türkiye’nin ikinci, Başkent Ankara’nın ise ilk alışveriş merkezi olan, kentin en önemli sembollerinden Atakule'nin yeni yüzü basın mensuplarına tanıtıldı

Ankara'nın sembolü yenileniyor

Türkiye’nin ikinci, Başkent Ankara’nın ise ilk alışveriş merkezi olan, kentin en önemli sembollerinden Atakule, yeni yüzü ile basın mensuplarına tanıtıldı.

İş dünyasının önemli isimleri katıldı
Tarman Group İcra Kurulu Başkanı Murat Tarman, Atakule GYO İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Mehmet Arpacı, A Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öztürk ve JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş’ın katılımı ile gerçekleşen lansmana basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

Ankara Atakule

Toplantıda Ankara’lı bir aile olduklarını vurgulayan Murat Tarman: 'Portföyümüzde pek çok başka değerli gayrimenkul olmasına rağmen, Atakule hiç kuşkusuz manevi açıdan en önemli, en kıymetli mal varlığımız. Ankara nasıl Tarman Ailesi için çok önemli bir yerde duruyorsa, Atakule de Ankara için aynı merkezi yerde duruyor. Bu bilinçle Atakule’yi tekrar kentin kalbinin attığı bir yaşam merkezi haline getirmek için yola çıkıyoruz’ dedi. Atakule GYO İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Mehmet Arpacı, Atakule GYO’yu tanıtan konuşmasının ardından, Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olarak Atakule’yi neden yenileme ihtiyacı duyduklarına açıklık getirdi. Arpacı, ‘başlangıçta mevcut yapıyı yıkmadan tekrar işlevsel hale nasıl getirebileceğimize dair çok geniş kapsamlı çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar bize Atakule’nin hayata geçirildiği 80’li yıllardan günümüze perakende gereksinmelerinin ve inşaat yönetmeliklerinin değişmesi sonucu mevcut yapıyla devam etmemizin imkansız olduğunu gösterdi’ , dedi.

Ankara Atakule

Mimar Öztürk: 'Türkiye'de bir ilk'
Projenin mimarı A Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öztürk’ün de katılım gösterdiği basın toplantısında Öztürk: ‘Türkiye’de ilk olan 125 metrelik seyir kulesi ve döner platformu ile Atakule, yenilenme çalışmalarıyla yeniden bir kentsel çekim merkezi haline gelecektir. Ankara’nın siluetine kimlik kazandıran Atakule’de hayata geçirilecek yeni yaşam işlevleriyle sosyal bir buluşma mekanı yaratmak hedefleniyor. Yenileme projesi ile, kentin önemli bir bölgesini yeni baştan canlandırma işlevi üstlenilmiş, yakın çevredeki binaların, mekanların niteliğini olumlu yönde etkileyecek mekan düzenlemeleri planlanmıştır.’ dedi.

Atakule'nin yeni yüzü
Atakule, Başkent’te bulunan pek çok büyükelçilik binasına ev sahipliği yapan Çankaya’da ,Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık konutları bölgesinde, “Botanik Parkı” nın hemen yanındaki tepede inşaa edildi. 125 metrelik dönen kulesi ile Ankara’nın simgesi haline gelen yapı, günümüz perakendecilik ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olduğu gerekçesiyle yenilenme programına alındı. Atakule, güncel mevzuata uygun, çağdaş parakendecilik ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanan bir yaşam merkezi haline getirilmek üzere kapılarını ziyaretçilerine kapılarını kapattı.

2016'da açılacak
Lokasyon olarak Ankara’nın en seçkin bölgesinde yer alan Atakule, AVM bölümünün yenilenen yüzü ile Çankaya Bölgesi’ne hem kültürel hem de sektörel anlamda büyük oranda katma değer kazandıracağı düşünülüyor.

Toplamda 50.000 m2’den oluşan Atakule, gündelik ihtiyaçlardan, en sofistike taleplere kadar her konuda ziyaretçilerine eksiksiz hizmet sunma anlayışı ile yola çıkmıştır. 200 milyon TL’lik bir yatırımla, dünyaca ünlü markaların Ankara’daki adresi olmayı hedefleyen Atakule, 2016 yılının son çeyreğinde açılacak.