Ankara 'termal' turizmi planı

ASİAD Başkanı Barış Aydın, termal turizmin ve sağlık turizminin Ankara'yı bu alanlarda dünya ölçeğine taşıyabileceğini söyledi

Ankara 'termal' turizmi planı

Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Barış Aydın, termal turizmin ve sağlık turizminin Ankara'yı bu alanlarda dünya ölçeğine taşıyabileceğini, verilecek planlı destekle hem Ankara ekonomisinin büyüyeceğini, hem yeni istihdam imkanları doğacağını söyledi.

Haymana Termal tesisleri
Ankara'nın Haymana ilçesinde termal tesisleri ziyaret eden Aydın, başkentte geçen yıl konaklayan 416 bin yabancıdan sadece 297'sinin termal otelleri tercih ettiğini, Ankara'daki termal otellerin doluluk oranlarının yüzde 20'ler seviyesinde seyrettiğini belirtti. Aydın:  

'TÜRSAB'ın 2014 Sağlık Turizmi Raporu'na göre, sağlık turizminden elde edilen gelir 2.5 milyar dolar. Türkiye olarak hedefimiz bu rakamı 2023'te 20-25 milyar dolar seviyesine çıkarmak. Ankara olarak hedefimiz ise bu gelirden alınan payı artırmak olacak. Haymana, Ayaş, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kazan, Kızılcahamam ve Polatlı'nın termal kaynaklarına yatırım yaparak ve özellikle yabancı turiste bu zenginliklerimizi tanıtarak bunu gerçekleştirmek bir hayal değil.' ifadelerini kullandı.

Ankara sağlık turizmi markası olabilir
Ankara'da sağlık turizmi alanında büyük ilerleme yaşandığını kaydeden Aydın, Kamu Özel ortaklığı modeli ile Bilkent ve Etlik'te hayata geçecek iki büyük Entegre Şehir Hastanesi'nin kazandıracağı ivmenin önemine dikkat çekerek, "Tıbbi hizmeti kamunun vereceği, işletme hizmetlerini özel sektörün yürüteceği bu yeni yapıda oteller, sosyal donatılar da olacak. İşte bu imkanların desteğini arkamıza alıp, Ankara'yı sağlık turizminde marka haline getirmemiz lazım" diye konuştu.